Çin Pirelliyi satın aldı 23 Mart 2015, 15:07

Çinliler gözünü, İtalyan lastik devi Pirelli'ye dikti. Çin'in devlet iştiraklerinden olan ChemChina'nın Pirelli hisselerini devralması için şirket ortaklarından onay çıktı. Çin, dünyanın en büyük lastik üreticilerinden olan şirket için 7.7 milyar dolar ödeme yapacak.
Dünyanın en büyük lastik üretici firmaları arasında gösterilen İtalyan Pirelli şirketi, Çin Ulusal Kimyasal Şirketi ChemChina'a satılıyor.

Çin, İtalyan endüstri sektörünün sembol isimlerinden biri olan Pirelli'yi satın almak için 7.7 milyar dolar ödeme yapacak.

ChemChina Başkanı Ren Jianxin, Pirelli'yi satın almakla lastik teknolojisindeki nihai gelişmeleri ülkesine transfer etmeyi amaçladıklarını belirtti.

Yapılacak olan satış işlemi Pirelli için de büyük önem taşıyor. Satışla beraber rekabette sorunlar yaşayan Pirelli, dünyanın en hızlı gelişen piyasalarından biri olan Çin'e daha basit ulaşma imkanına sahip olacak.

Çin, yurtdışında bugüne kadarki en büyük şirket satın alımında Kanadalı Nexen için 2012 yılında 15 milyar dolar ödemişti. Çoğunlukla devlete ait Çin şirketleri; Fiat, Eni gibi İtalyan şirketlerine de yatırım yapmıştı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar