banner864

Çipli kimlikler geliyor 18 Ekim 2014, 12:50

Eski kimliklere veda ediyoruz, çünkü yeni çipli kimlikler geliyor. Yeni kimlik kartları Aralık ayından itibaren verilmeye başlanacak. Şimdilik 10 milyon adet basılan kimlikler 3 yıl içerisinde tüm ülke genelinde dağıtılacak. Fiyatı ise 18 lira.
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun haberini verediği çipli kimlik kartları ile ilgili detaylar belli olmaya başladı. ‘Akıllı Kimlik Kartları 3 yıl içinde ülke geneline dağıtılacak, Pembe ve mavi nüfuz cüzdanları tarihe karışacak.

Yeni kimlikler 2014 Aralık ayı itibariyle yeni sahiplerini bulacak. Bugüne kadar 10 milyon adet basılan kartların, bu yıl sonuna kadar 2 milyon kişiye verilecek. Kimlik kartlarının vatandaşa maliyeti 18 lira olacak.

Akıllı kimlik kartlarının içinde 1 GB’lik çip bulunacak. Kişinin, parmak, damar ve avuçiçi izi gibi tanımlayıcı özellikleri kimlikte yer alabilecek. Ayrıca, banka hesap numaraları, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin olduğu şifreli bir çip de kimlikte bulunacak. Böylece vatandaşlar günlük hayatta birçok işlemi tek kartla yapabilecek.

Çipli kimlikler, vize istemeyen ülkelere girişlerde pasaport yerine de geçecek.

Kullanım süresi 10 yıl olarak öngörülen akıllı kimlikler nasıl edinilecek? Vatandaşlar, kimlik kartlarını almak üzere mektupla ya da muhtarlık askı listeleri ile davet edilecek.

Yeni kimliklerin 2017 yılına kadar tüm Türkiye’de dağıtımının tamanlanması hedefleniyor.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

uğur subaşi :

Tamamen soygunculuk yahudiler bilebu kadar gattar değil

şeref çeliktaş :

Kimlik yenileme nüfus mürlüklerinde 6 lira illede para almak istiyorsa hükümet eskisini getirene yenisini 6tl ye versin makul olan bu daha fazlası hırsızlık

Melisa :

Çipli kimliklerimiz hayırlı olsun:) ülke olarak büyük bir eksiklikti..herşeyimiz tamam eksiğimiz tamamlandı

erkan gecimli :

Devlet fakirlesmis ki kimlik parası alıyor bizlerden yazık

vefa :

Niye kimlik degistirilmesini biz mi istedikte 18 tl aliyolar 75 milyondan 18 tl alirsa 1trilyon 400 milyar para

Tuğba koç :

Yazık insanlara bedava olsa ne olurki

aslı :

Parasız niye dağıtılmıyor.

huseyin Akgun :

Ya ben neden cipli kimlik digilen seye 18 tele odicem Evde 3 kisiyiz 53 tl odicem neden ya bu ne arsizlikdir Ne parasii bu

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder