banner864

Cumhuriyet'ten Ethem Sancak açıklaması 27 Aralık 2013, 13:54

Cumhuriyet gazetesinden Hürriyet gazetesi yazarı Vahap Munyar'ın yazısına açıklama geldi.
Hürriyet gazetesi yazarı Vahap Munyar'ın bugünkü yazısında Ethem Sancak'ın Cumhuriyet gazetesinin yönetimine girebileceğini belirttiğini yazdı. Konuyla ilgili Cumhuriyet'ten "yazıyla ilgili yanlış anlamaları önlemek için " bir açıklama geldi.

İşte Cumhuriyet gazetesinin o açıklaması:

"Hürriyet gazetesinin bugünkü (27/12/2013) nüshasının 1. sayfasında yer alan “Cumhuriyet’in yönetimine girebilirim” başlıklı yazıyla ilgili yanlış anlamaları önlemek için aşağıdaki bilgilerin kamuoyuna duyurulması gerekli görülmüştür.

Cumhuriyet gazetesinin imtiyaz sahibi CUMHURİYET VAKFI’dır. Cumhuriyet gazetesinin yayın ilke ve politikalarını belirlemek ve denetlemek hak ve yetkisine sahip olan tek kurum da Cumhuriyet Vakfı’dır. Cumhuriyet Vakfında hiçbir kişi ya da kurumun hissesi yoktur ve olamaz.

Cumhuriyet gazetesini Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş yayımlamaktadır.

Yayımcı şirketin yönetim imtiyazlı hisselerinin tamamı Cumhuriyet Vakfına aittir. Yayımcı şirketin hisselerinin %55’i de yine Vakfın yönetim imtiyazına sahip olduğu Yeni Gün Holding A.Ş’ nindir. Böylelikle, Cumhuriyet Vakfı, Cumhuriyet gazetesini yayımlayan şirket üzerinde hem tek başına yönetim imtiyazını elinde bulundurmakta, hem de doğrudan ve dolaylı olarak hisselerin %70’ini kontrol etmektedir.

Bugün itibariyle, yayımcı şirketin Cumhuriyet Vakfı ve Yeni Gün Holding A.Ş dışında 18 hissedarı daha bulunmaktadır. Bu 18 hissedardan 17’si gazetemiz çalışan ve yazarları olup hisselerinin toplamı yaklaşık %25 oranındadır. Diğer bir hissedar ise %4,8 oranında hisseye sahip olan “T Medya Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş” dir.

T Medya Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin Çukurova grubunun borçları nedeniyle TMSF yönetim ve denetimine geçmesinin ardından, geçtiğimiz haftalarda tüm malvarlığı ile birlikte sayın Ethem Sancak’a devredildiği basından öğrenilmiştir.

Hürriyet gazetesindeki haberde, sayın Ethem Sancak’a atfen; “Artık Cumhuriyet gazetesinin yönetimine girebilirim”, “Cumhuriyet gazetesine, yönetim kurulu toplantılarına katılmak istediğimi bildirdim” şeklinde ifadeler de yer almıştır. Bu ifadeler eğer sayın Sancak’a ait ise, bulunulan ortamda espri olarak söylenmiş bir söz olduğunu tahmin ediyoruz. Zira, hem sayın Sancak’tan gazetemize böyle bir bilgi gelmemiştir, hem de gazetemizin yönetim kurulu toplantılarına katılabilmesi mümkün değildir.

Dolayısıyla, yayımlanan bu haber vesilesiyle Cumhuriyet gazetesinin yayıncılık ilke ve politikaları üzerinde kuşku yaratılmak istenmesi nafile bir çabadır. Gerçekle hiçbir ilgisi olmadığı gibi böyle bir olasılık da bulunmamaktadır.

Saygılarımızla,

Cumhuriyet Gazetesi

Yönetim Kurulu"


Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar