banner864

Danışmandan soykırım çıkışı 15 Nisan 2015, 16:28

Türkiye Papa Francesco'nun soykırım çıkışını tartışırken Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Maçupyan da 1915 olaylarına "soykırım" dedi. Mahçupyan, "Bosna ve Afrika ’da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken, 1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkânsız" ifadelerini kullandı.
 Papa Francesco "Ermenilere soykırım yapıldı" dedi, Türkiye bu sözlere sert tepki gösterdi. Ancak Başbakan Davutoğlu'nun başdanışmanı Etyen Mahçupyan, konuyla ilgili aksi yönde bir açıklama yaptı. Mahçupyan da tıpkı Papa gibi, Ermenilere soykırım yapıldığını ileri sürdü.
"Bosna ve Afrika’da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken 1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememenin imkânsız"
Davutoğlu'nun başdanışmanı, "soykırım" kelimesinin artık siyasi olmaktan ziyade, psikolojik bir anlam taşıdığını savundu. Ve yaşanmışlıklarla yüzleşmek gerektiğini söyledi.

"Asıl olan yaşanmışlıkla yüzleşmektir. Yaşanmışlığa bakmak ve buradan birlikte ders çıkararak geleceği birlikte üretmektir önemli olan. Yoksa kelimenin önemi yok. 100 yıl öncesine de bakarken birlikte bakabiliyorsak bu önemlidir. Bugün burada yaşayan insanların birbirini anlamaları, birbirlerine bakıp dokunabilmesidir esas olan"

uluısalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

pabucumun danismani :

vuslata bak izaya gel der gibi ayni,,herifte meymenet yokki,birak türkleri sevmesini,buna denilecek en güzel sey (gölge etme baska ihsan istemez)

doğrucudavut :

soykırım olsaydı sen neden ortalıkta dolaşıyorsun.sen aynı soydan değilmisin?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar