banner864

Danıştay o kararı iptal etti 12 Mayıs 2014, 13:28

Hidroelektirik Santralleri'nin yapımı için artık acele kamulaştırma yapılamayacak. Bakanlar Kurulu'nun HES yapımı için Enerji Piyasası Danışma Kurulu'na devrettiği acele kamulaştırma yetkisi Danıştay tarafından iptal edildi. 2004'ten bu yana verilen acele kamulaştırma kararlarları bu iptalle hukuki dayanağını yitirdi.
Bakanlar Kurulu'nun Enerji Piyasası Danışma Kurulu'na devrettiği acele kamulaştırma yetkisi Danıştay tarafından iptal edildi.

Ordu Bolaman Vadisi'nde 2009 yılında HES inşaatları başladı. Gerekli araziler üzerinde Enerji Piyasası Danışma Kurulu tarafından acele kamulaştırma yapıldı.

Kurul, Bakanlar Kurulu'nun 2004'te kendisine devrettiği "seferberlik gibi zorunlu hallerde kamulaştırma yetkisini" dayanak gösterdi.

O tarihten sonra Enerji Piyasası Danışma Kurulu'nun tüm kamulaştırma işlemlerini bu karara dayandırıldı.

Bolaman Vadisi'nde alınan acele kamulaştırma kararına karşı bölge halkı dava açtı. Kararın iptalini istendiler.

Danıştay 6. Dairesi, Bakanlar Kurulu'nun Enerji Piyasası Danışma Kuruluna devretttiği yetkinin hukuka uygun olmadığına karar verdi. Oybirliği ile kararı iptal etti.

Artık Enerji Piyasası Danışma Kurulu acele kamulaştırma yapamayacak.

Hukukçulara göre, Türkiye genelinde bu şekilde yapılan tüm acele kamulaştırmalardan mağdur olan yüzlerce vatandaşlar haklarını geri alabilecek.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar