banner864

Danıştay'dan 'Andımız' kararı 10 Mayıs 2014, 14:32

Danıştay, Türk Eğitim-Sen'in okullardan Andımızı kaldıran Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin durdurulması için yaptığı başvuruyu reddetti. Danıştay'ın oy çokluğu ile alınan kararında, "hukuka açıkça aykırı bir koşul yoktur" denildi.
Okullardan Andımızı kaldıran Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin durdurulması talebi reddedildi.

Türk Eğitim-Sen'in, başvurusu Danıştay 8'inci Dairesi tarafından oy çokluğuyla reddedildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, dava kapsamında yazılı savunma yaptı. Bakanlık, Andımızın kaldırılmasının Atatürk'ün gösterdiği demokratikleşmenin gereği olduğu savundu. Savunmada, andın pedagojik olarak ilköğretim çağındaki çocuklar için uygun olmadığı, telefisi mümkün olamayan zararlar doğurmayacağı ileri sürüldü.

Danıştay da savunma kapsamında ilk incelemesini yaptı, yönetmeliğin durdurulması istemini oy çokluğuyla reddetti.

Kararda , "yürütmenin hukuka aykırı koşullar yaratılmadığı anlaşıldığından yürütmenin durdurulması isteminin reddedildi" denildi.

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

ERBAY METİN :

cumhurbaşkani adaylari li̇stesi̇ne abdüllati̇f şener adini eklemeni̇zi̇ ri̇ca ederi̇m. saygilarimla.erbay metin-odtü eski sddf başkanı-1974-1976 chp gençlik kolları yöneticisi

Ebru Gençtürk :

danıştay'da elden gitti!!!

Emre Okan :

bugün danıştay başkanının başbakanın arkasından gittiğini görünce böyle bir kararın çıktığına şaşmamak hatta çok daha karanlık kararların çıkmasını beklemek gerek.

Tanhu GUVERCIN :

acaba;cocuklarimizin ileride ataturk ilkelerine bagli turkiye cumhuriyeti yurttaslari olmalarin- dan mi korkuyorlar ki, andimizi kaldiran oneriyi dogru buluyorlar,bunlar kimin danistayi, bizim mi amerikanin mi?

cemil kaya :

ilker başbuğ cumhur başkanlığı için en uygun adaydır.

cenap aytepe :

bağimsız yargı

mehmet bostan şimşek :

biz ve bizden önceki nesiller andımızı gururla okuduk ama telafisi olmacak bi eylemimizde olmadı çok şükür...ama başbakan bebek kati̇li̇ni̇n i̇stekleri̇ni̇ geri̇ çevi̇remedi̇ği̇ i̇çi̇n andımızı kaldırıyorsa ona bişey diyemem...

Kübra :

gün gelecek bizde onları reddedeceğiz!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar