banner864

Danıştay'dan Erdoğan'a yanıt: Andımız Irkçı değil! 06 Ekim 2013, 17:34

AKP'nin açılım paketiyle kaldırmak istediği "andımız" hakkında yapılan bir şikayetin Danıştay tarafından reddedildiği ortaya çıktı. Danıştay, hükümetin aksine andımızın ırkçı ifadeler içermediğini belirtti, "Türk, bir ırkın değil milletin adıdır" dedi. İşte o karar...
AKP'nin açılım paketiyle kaldıracağını açıkladığı andımız ile ilgili önemli bir Danıştay kararı ortaya çıktı. Danıştay 8. Dairesi, andımızda ırkçı ifadeler olduğunu iddia eden bir başvuruyu reddetti. Kararda, "Türk, bir ırkın değil milletin adıdır" denildi.

Bakan Hayati Yazıcı "ırkçı" diyor ancak Danıştay'ın 18 Şubat 2011 tarihli kararı bunun tam tersini söylüyor. İşte o karar metni.

“Türk kelimesi bir ırkın değil, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan; dili, ırkı, rengi, cinsiyeti, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi ne olursa olsun, tüm vatandaşların bir araya gelerek oluşturdukları ve herkesi kucaklayan milletin ortak adı olup, aksi yöndeki davacı iddialarına itibar edilmemiştir.”

Danıştay, bu kararını Anayasa'daki "Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türk'tür" hükmüyle destekledi.

“Erdoğan: O çocuklara taa 33'ten kalma soğuk savaş döneminden kalma sloganlar attırmak değildir”
 


ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

mahmut akbaş :

Andımızı kaldıranlar gerçekten yobaz zihniyettir atatürk ve türkiye düşmanları biz okuduk ve mutluyduk abd ve diger avrupa ülkerinde bile böyle marşlar var bu gerici zihniyet atatürk düşmanı eyyamılat bu vatanı bölmeye ugraşan asıl kiiilerdir yani kürtler degil akp bölüyor bu vatanı

sinem :

ya biz okulda andımızı okurken hiç düşünmedik bir zaman gelicek kötü ve kasıtlı düşünen büyüklerimiz bu andımızı kaldıracak. şimdi çocuklar okulamı giriyorlar evemi nereye belli değil. İnşAllah doğru bir haberdir. andımız ve istiklal marşı okulla özdeşleşmiş zaten.Allah bizi bölmeye çalışan gece rüyasında görüp gündüz yapmaya çalışan insanlardan korusun. darısı çocuklara sıkıntı veren elyazısı ile yazmayı kaldırmaya olsun İnşAllah.

mesut dilber :

onları rahatsız eden tek ifade: "ey büyük atatürk!"

deniz can :

karar 2011 senesine ait. yüreği vatan sevgisi ile dolu,atatürkçü geleceğimizin teminatı çalışkan bir savcı ne de güzel anlatmış. şu an bu karara rağmen halka danışılmadan uygulanan andımızın kaldırılması kararı üzücüdür.

eyup turgut :

zaten ırkcı olarak şimdiye kadar söylenmemişti bu hain demokrasi deyip adını koyup kaldırmaya çalışıyor inş bu paket bunun sonu olacagına eminim inş

hicran :

ahhh.ah..anlayana !

osman :

gayet normal çünkü kindar ve cumhuriyetten öç alma hevesinde bu nedenle tarafsız bakamıyor.umarım bu söylediklerini yapmaya fırsat bulamadan siyasi hayatı biterde yaptığı kanunsuz işlerin hesabını yüce divanda verir.mahalli seçimlerde uğrayacağı hüsran başlangıç olacaktır.

serkan acarel :

danistay dogru ve gercek cevabi vermis, ama maalesef bizim padisahimiz bu cevabi anlamaz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder