banner864

Davutoğlu’ndan dikkat çeken açıklama 13 Şubat 2015, 20:02

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gayrimüslim kanaat önderleriyle yaptığı toplantıda önemli açıklamalar yaptı. "Ermeni Diasporası düşman değil, bizim diasporamız" diyen Davutoğlu, Çanakkale anmasının 24 Nisan’da yapılmasına özel bir anlam yüklememek gerektiğini vurguladı. Davutoğlu Perinçek-İsviçre davasına da değindi. "Perinçek bizim yan yana olabileceğimiz biri değil" diyen Davutoğlu, Ermenilerin Türkiye'de gelip "soykırım oldu" diyebilmesini savundu.
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun önceki gün gayrimüslim kanaat önderleriyle Ankara'da yaptığı toplantının ayrıntıları basına yansıdı.

Toplantıya Ermeni, Rum, Süryani, Keldani, Bulgar ve Musevi kurumların temsilcileri katıldı. Toplantının açıl konuşmasını yapan Başbakan, önemli açıklamalar yaptı.

1915'te tehcir edilen Ermenileri Türkiye'ye çağıran Davutoğlu, "Dışarıdaki irtibatlar konusunda kimse suçluluk psikolojisine girmesin, Ermeni Diasporası düşman değil, bizim diasporamız" dedi. 

Davutoğlu, Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yıldönümü etkinliklerinin 24 Nisan'da yapılmasına da değindi. 100'üncü yılı Anzak ve diğer milletlerle hep birlikte anmak için bu tarihi seçtiklerini belirten Davutoğlu, anmanın 24 Nisan’da yapılmasına özel bir anlam yüklememek gerektiğini vurguladı.

Toplantıda 28 Ocak'ta görülen Perinçek-İsviçre  davası da gündeme geldi. Başbakan, Ermenilerin Türkiye'de "soykırım oldu" diyebilmelerini savundu. "Doğu Perinçek bildiğiniz gibi bizim yan yana olabileceğimiz biri değil" dedi.

Türkiye-Ermenistan ilişkilerine de değinen Başbakan, "Ermenistan Karabağ’daki tek bir reyondan çekilseydi dahi sınırı açabilecektik, olmadı. Ancak şu örneği de vermek isterim. Erbil, Bağdat’tan daha zengin. Çünkü doğrudan Türkiye ile ekonomik ilişki içinde. Erivan’la da benzer bir süreç başlasa, Türkiye Ermenistan’ı uçurur” diye konuştu.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Ayş Snck :

Davutoğlu doğru söylemiş, ulusalcılığı şiar edinmiş Sayın Perinçekle tabi ki Yanyana. Olamaz...

Orhan ACAR :

Ermeni diasporasına sahip çıkan zihniyet yarın asala bizim asalamız derse şaşırmamak lazım.Asala kimleri katletti hangi canlarımızı aldı Vatanımızın nitelikli hariciye mensuplarını kim katletti?Bugün ermeni diasporasına sahip çıkan bizim diasporamız diyen mensupları diaspora tarafından katledilen Dışişleri bakanı değilmiydi.

SEFA MUNGAN :

zaten başka ne beklenirdi ki

mustafa :

sayın başbakan '' mevzubahis vatan savunmasıysa gerisi teferruattır.'' hatırlatırız.

Kenan :

siyasette dahi olan perinçek,i agzına bile alamazsın siyasi terbiyesi,bilgisi,uzmanlığı,yla siyasette saygınlık kazanmış biriyle seni mukayese etmek akla hakaret olur,

murat :

herhalde size en yakın ermeniler türklerle ne işiniz var.ne o ermenilerden de mi oy bekliyorsunuz yoksa....

ümit :

biraz dik durun yaaa

Hsyn :

Perinçek'in tırnağa kadar iş yapmadınız. Hala konuşuyorsun be adam. Kapı kulbu bile değilsin ülkede

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar