banner864

Davutoğlu’nun çağrısına CHP ve MHP sıcak bakmıyor! İşte detaylar... 15 Ağustos 2015, 18:30

Sonuçsuz kalan AKP-CHP görüşmelerinin ardından siyasette ibre erken seçime döndü. Gündem erken seçim olunca parti içi karışıklıklar da erken baş gösterdi. Çünkü parti içi hesaplar değişecek. AKP kongre sürecini ertelemek ve 3 dönem kuralı için tüzüğünü değiştirmek zorunda. “Önseçim muamması” yaşayan CHP’de de kurultay sesleri yükselmeye başladı. HDP’de ise “baraj altında kalacağız” tespiti yapılıyor.
AKP-CHP görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından siyasetin gündemine erken seçim tartışmaları oturdu.

Meclis’in erken seçim kararı almasını öneren Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bu çağrısına CHP ve MHP sıcak bakmıyor.

CHP, AKP’nin MHP’yle koalisyon kuramadığı takdirde görevi Cumhurbaşkanı’na teslim etmesi gerektiğini savunuyor. MHP cephesinde de durum farklı değil. MHP lideri Devlet Bahçeli dün yaptığı yazılı açıklamada “erken seçime ve seçim hükümetine sıcak bakmıyoruz” dedi.

Olası bir erken seçim parti içi hesapları da değiştirecek. AKP bu durumda 3 dönemlikler için yeni bir formül bulmak zorunda. 7 Haziran’da üçüncü kez seçilenlerin erken seçimde yeniden aday olabilmeleri için AKP’nin tüzüğünü değiştirmesi gerekiyor. AKP tüzüğü parti kongresinin ertelenmesine de engel. Bazı parti yöneticilerinin ise kongreyi erteleme eğiliminde olduğu belirtiliyor.

CHP içinde ise kurultay sesleri yükselmeye başladı. Bu yıl içinde yapılması planlanan olağan kurultay olası bir erken seçimde "ne zaman olacak” sorusu CHP kulislerinde tartışılıyor. 7 Haziran seçimlerinde 364 milletvekili adayını önseçimle belirleyen CHP’de bir yandan da önseçim muamması yaşanıyor. Ulusal Kanal’ın CHP içinden edindiği bilgiye göre CHP bu krizi merkez yoklamasıyla aşacak. Yani önseçim yapılmayacak. CHP bunun için de tüzüğünü değiştirmek zorunda kalacak. Önseçim yapılmaması durumunda da parti içinden tepki seslerinin yükseleceği de belirtiliyor.

PKK’nın siyasal uzantısı HDP’de ise “barajın altında kalırız” tespiti öne çıkıyor.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar