banner864

'Delil CD'si Balyoz kararı ile aynı kapsamda' 11 Mayıs 2015, 21:49

Adalet Bakanlığı, kumpas davalarının son tutuklusu yüzbaşı Murat Eren için hak ihlali kararı verilmesi gerektiğini belirtti. Ulusal Kanal, Murat Eren'in Anayasa Mahkemesi'ndeki başvurusuna sunulan Adalet Bakanlığı görüşüne ulaştı. Bakanlık yüksek mahkemeye Balyoz kararını hatırlattı.
 Yüzbaşı Murat Eren, ilk kumpas Atabeyler davası ile hedef alındı, son kumpas tutuklusu olarak cezaevinde kaldı. Adalet Bakanlığı, Yüzbaşı Murat Eren'i mahkum eden mahkeme kararına sahip çıkmadı, bozulan Balyoz davası kararını hatırlattı.

Ulusal Kanal Yüzbaşı Eren'in Anayasa Mahkemesi'ndeki dosyasına sunulan Adalet Bakanlığı görüşüne ulaştı. Adalet Bakanlığı Yüzbaşı Eren'in başvurusuna karşı savunma yapmadı, Anayasa Mahkemesi'nce bozulan Balyoz kararı ile aynı yönde karar verilmesi gerektiğini vurguladı.

"BALYOZ GİBİ HAK İHLALİ"

"Anayasa Mahkemesi, mahkumiyete esas olan CD'nin hukuka aykırı olduğu yönündeki şikayetlerde göz önüne alınacak kriterleri 20 Haizan 2014 tarih ve 2014'e 4491 no'lu (Balyoz davası) kararında belirlemiştir. Başvuru koşulları incelendiğinde anılan karardan farklı bir durum yoktur. Bu nedenle bakanlıkça görüş sunulmasına gerek görülmemiştir."

Hukuçular bakanlığı atıf yaptığı Balyoz kararında "adil yargılanma hakkının ihaline karar verildiğine" dikkat çekti, ve bu dosyada da benzer bir karar çıkması gerektiğini belirtti.

Yüksek mahkeme, başvuruları incelerken Adalet Bakanlığı'ndan savunma anlamında görüş talep ediyor. Bakanlığın görüş sunmaktan imtina etmesi, başvurudaki şikayeti haklı bulması ve mahkeme kararını savunmaması olarak değerlendiriliyor.

4 yıl 2 aylık cezası Askeri Yargıtay tarafından onanan Yüzbaşı Eren, Anayasa Mahkemesi kararını beklerken kapalı cezaevinde yatması gereken süreyi doldurarak yarı açık cezaevine nakledildi. Anayasa Mahkemesi'ne 2013 yılında başvuran Murat Eren, cezası bitmeden karar verilmesini bekliyor.

Haber: Özer Sürmeli
ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar