banner864

Demirel için cuma ve cumartesi törenler yapılacak 18 Haziran 2015, 18:01

9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel son yolculuğuna Cuma ve Cumartesi günü yapılacak törenlerle uğurlanacak. Demirel için en üst devlet protokolü olan "ulusal cenaze töreni" uygulanacak. İlk olarak Güniz Sokak'ta, ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Kocatepe Camisi'nde tören yapılacak. Demirel'in naaşı Cumartesi günü İslamköy'de toprağa verilecek.
91 yaşına hayatını kaybeden 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel son yolculuğuna, en üst devlet protokolü olan "ulusal cenaze töreni" ile uğurlanacak. Demirel için Cuma ve Cumartesi günü törenler yapılacak.
Tören programı, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile Demirel ailesinin yaptığı toplantıda kararlaştırıldı. 

Buna göre ilk tören, Cuma günü Demirel'in Cumhurbaşkanlığı'nın ardından hayatını geçirdiği Güniz Sokak'ta yapılacak. Demirel’in naaşı saat 07.45’te Güven Hastanesi’nden Genelkurmay’a ait cenaze aracı ile alınarak Güniz sokağa nakledilecek. Saat 08.00’de Güniz sokakta anma toplantısı yapılacak. 

Naaş 09.00’da Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne götürülecek. Meclis’te düzenlenecek törene siyaset dünyası ağırlıklı olarak katılacak.

Ardından durak Kocatepe Camisi olacak. Demirel'in naaşı, saat 10.00’da kortej eşliğinde Meclis’e yaklaşık bir kilometre uzaklıkta bulunan Kocatepe Camisi’ne götürülecek.

Buraka törende, Cuma namazının ardından cenaze namazı kılınacak. Top arabasıyla yapılacak törenin ardından Demirel’in naşı cenaze aracı ile
havalimanına gönderilecek ve oradan özel uçakla Isparta’ya uğurlanacak.

Isparta'daki Cumartesi günü İslamköy Şehriban Hatun Camisi’nde olacak. Burada öğle namazının ardından cenaze namazı kılınacak. Demirel’in naşı, saat 14.30’da İslamköy Çalçatepe’deki anıt mezara defnedilecek.

Bu törenler sırasında Demirel’in naaşı başında, aralarında general – amirallerin de bulunacağı askerler ihtiram nöbeti tutacak. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı da törende tabur düzeyinde yer alacak.

Yani, Demirel en üst düzey devlet protokolü olan ulusal cenaze töreni ile uğurlanmış olacak.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder