banner864

Demirel'in Dışişleri Bakanı, Ermeni temsilcileriyle görüştü 30 Ocak 2015, 18:27

Türk Dışişleri'nin, Ermenistan'ın en büyük 3 partisinin liderleriyle gizli bir toplantı yaptığı ortaya çıktı. Toplantı, 1977 yılında Demirel hükümetinin Dışişleri Bakanı Sabri Çağlayangil tarafından düzenledi. Toplantının amacı ASALA eylemlerini bitirmekti. Ancak toplantıdan sonuç alınmadı. 5 hafta sonra hükümet düştü, girişim sonuçsuz kaldı.
 Türkiye ile Ermenistan arasında 38 yıl boyunca gizli kalan bir görüşme ortaya çıktı. 1977 yılında, Demirel hükümetinin Dışişleri Bakanı Sabri Çağlayangil'in Ermenistan'daki 3 partinin temsilcileriyle görüştüğü iddia edildi.
İddia, Kafkasya uzmanı Thomas de Waal'in “Büyük Felaket: Soykırımın Gölgesinde Türkler ve Ermeniler” kitabında yer aldı.

Görüşme 27 Kasım 1977'de, İsviçre’nin Zürih kentindeki Dolder Grand Oteli’nin Yeşil Odası'nda yapıldı. O dönem Sovyetler Birliği’nin parçası olan Ermenistan’ın Taşnak Partisi lideri Shavarsh Toriguian, Hınçak Partisi lideri Avedis Demirjian ve Ramgavar Partisi lideri Parounag Tovmassian ile Türk Dışişleri Bakanı Sabri Çağlayangil otelde biraraya geldi.

Toplantı Başbakan Süleyman Demirel dahil yalnızca iki ya da üç kişiye haber verildi.

Toplantının gündemi, ASALA terörünün bitirilmesiydi. Ancak Ermenistan partilerinin liderleri, ASALA üzerinde etkilerinin olmadığını iddia etti.

Çağlayangil'in "1915 olaylarının büyük güçlerin iki tarafa da yaşattığı ortak bir trajedi" sözleri ise tepkiyle karşılandı.

Ermeniler toprak talebinde ısrarlıydı. Çağlayangil, tazminat ve eski evlerine dönme konusunun konuşulabileceğini söyledi. Ancak toprak talebini hiçbir Türk'ün kabul etmeyeceğini vurguladı.

Öğlene kadar süren toplantıda hiçbir ilerleme sağlanamadı. Taraflar, daha sonra bir kez daha toplanmak üzere ayrılsa da, 5 hafta sonra Demirel hükümeti düştü, Çağlayangil de koltuğunu kaybetti.

Toplantıda yer alan Eski Dışişleri Bakanı Çağlayangil’in müşaviri Oktay Aksoy da toplantıyı doğruladı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar