banner864

Denktaş mezarı başında anıldı 13 Ocak 2014, 17:25

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ölümünün 2. Yıldönümünde mezarı başında anıldı.
Gözde Topraklar

Törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan yardımcısı ve aynı zamanda Rauf Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş, Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş ve çok sayıda devlet erkanı katıldı. Törene siyasetçilerin yanı sıra çok sayıda öğrenci, dernek ve cemiyet katıldı.

"DİM DİK AYAKTAYIM"
Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş tören alanına oturması için getirilen sandalyeyi reddetti.Aydın Denktaş "Rauf gibi dim dik ayakta durabilirim" dedi.

"ATATÜRK NE İSE DENKTAŞ ODUR"
Törene katılanlar arasında Türkiye Kıbrıs Türk Cumhuriyeti işbirliği Cemiyeti de vardı. Cemiyet başkanı Rüşat Aydoğan, Rauf Denktaş’ı anlattı. Türkiye için Mustafa Kemal Atatürk ne ise Rauf Denktaş'ta bizim için odur. Bu milletin, bu ülkenin kurtarıcısıdır." dedi.

"ANITMEZAR YAPILACAK"
Tören sonrasında konuşa fırsatı yakaladığımız KKTC milletvekili Mehmet Çelik ise Denktaş için yapılacak olan anıtmezarın hangi aşamada olduğundan bahsetti. Anıtmezar projesinin bütçeye alındığının altını çizen Çelik, 1,5 Yıl içinde bitmesinin planlandığını vurguladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından çelenk koyma töreni gerçekleştirildi.
Tören, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlunun konuşmasıyla son buldu.
Eroğlu konuşmasında uzun yıllar Denktaş ile çalıştığını ve verdiği bağımsızlık mücadelesinin altını çizdi. Saygı ve özlemle andıklarını bildirdi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder