banner864

Dev Türk firması satılıyor! 07 Temmuz 2014, 16:43

Türkiye'nin fındık devi yabancı sermayeye satılıyor. Türkiye'nin en büyük fındık ihracatçısı Oltan Gıda, İtalyan Ferrero Grubu'na satış aşamasında. Satışın, dünya fındık piyasası ve çikolata sektörünü doğrudan etkilemesi bekleniyor.
Fındık sektöründe bir dev el değiştiriyor. Sektörün en büyük fındık ihracatçısı olan Oltan Gıda satılıyor. Alıcı ise bir İtalyan firması.

2002 yılından bu yana fındıkta ihracat birinciliğini kimseye kaptırmayan Trabzon merkezli Oltan Gıda, İtalyan Ferrero Grubu'na satış aşamasında. İtalyan firma, Nutella ve Kinder gibi çikolata markalarının üreticisi.

Satış hazırlığı yapılan Oltan Gıda, sadece geçtiğimiz yıl 68 bin ton iç fındık ihraç etti. Karşılığında 500 milyon dolar gelir sağladı. Şirket, Türkiye fındık ihracatının üçte birini tek başına gerçekleştiriyordu. Ancak Oltan Gıda satılırsa fındık ihracatında ilk sıra yabancı sermayenin eline geçmiş olacak.

Oltan Gıda'nın 5 fındık kırma fabrikası, 2 fındık seçme tesisi ve bir de fındık entegre tesisi satılıyor. Satışın dünya fındık piyasası ve çikolata sektörünü doğrudan etkileyeceği tahmin ediliyor.

1984 yılından bu yana hiç zarar etmeyen Oltan Gıda'nın satış nedeni merak konusu oldu. Şirketin bu yıl yaşanan fındık fiyatlarındaki istikrarsızlıktan olumsuz etkilendiği, zarar ettiği iddia edildi. Ancak Ulusal Kanal'a konuşan şirket sahibi Orhan Veli Oltan iddiaları yalanladı. Oltan, "şirket bu yıl da kar etmiştir. Ancak şirketin satışı Türkiye için de Oltan Gıda için de en iyisi olacaktır. İtalyan şirketin fındık için, kalitenin yükseltilmesi hususunda yapacağı çok şey var" dedi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

Adil gün :

Neden. Bir ıtalyan firmasına satıyorsunuz dışarıya satmayin

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar