banner864

Devlet kendi Gladyo'sunu yaratıyor 10 Nisan 2014, 16:46

Devleti MİT'e bağlayan yasa teklifi Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlandı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, yasa teklifi ile MİT-Abdullah Öcalan görüşmesini yasal zemine oturtacaklarını itiraf etti. Muhalefet ise, teklifin istihbarat devleti kurmaya yönelik olduğunu savundu.
MİT’i olağanüstü yetkilerle donatan yasa teklifi Meclis'te görüşülmeye başlandı. Teklif, Meclis'te de tartışmalara neden oldu.

Görüşmelerde hükümet adına konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, yasa teklifi hakkında bilgi verdi. Mevcut MİT yasasının yetersiz olduğunu savundu.

Yasa teklifi üzerinde yeni düzenlemelere gideceklerini açıklayan Atalay, "değişiklik için 7 önerge vereceğiz" dedi. Atalay, açılım ve Abdullah Öcalan ile görüşmeler için yasal zemin hazırladıklarını da itiraf etti.

"Kim ne derse desin biz çözüm sürecinde kararlıyız. Ve MİT de burada çok önemli bir görev görüyor. Bunu yürüteceğiz."

CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ise tasarıyı, "hükümet kendi derin devletini, oluşturmaya çalışıyor" sözleriyle eleştirdi.

"Bu düzenlemeyle Hakan Fidan, Polat Alemdar oluyor. Hükümet kendisi için çizilmiş hukuk sınırlarının dışına çıkıyor. Bu olmaz. Yani kendi derin devletini yaratıyor, kendi gladyosunu yaratıyor. Ama o gladyo bir gün bu hükümetin Başbakanı’na da bumerang gibi dönecektir"

Altay, Yasa Teklifi’nin Genel Kurul’da kabul edilmesi halinde Anayasa Mahkemesi’ne gideceklerini belirtti.

MHP'li Faruk Bal ise yasa teklifinin Anayasaya aykırılıklarını sıraladı, istihbarat devleti kurulmaya çalışılıyor dedi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar