Devlet suçunu izlemedi 16 Aralık 2013, 15:48

Haziran Direnişi'nde yaşanan polis saldırılarıyla ilgili soruşturmada, görüntüleri inceleyecek bilirkişi bulunamıyor. Soruşturma konusu polis müdahaleleri olunca, savcılık Jandarma'dan bilirkişi istedi ancak "yeterli personelimiz yok" yanıtını aldı. İstanbul'daki üniversitelerden de olumlu yanıt alamayan savcılığın YÖK'e yazı yazması bekleniyor.
Haziran Direnişi'nde polisin uyguladığı şiddet ile ilgili soruşturmada, görüntüleri inceleyecek bilirkişi bulunamadı.

Soruşturmayı yürüten Savcı Adnan Çimen, suçlamanın polislerle ilgili olması nedeniyle görüntüleri İsranbul Emniyeti yerine Jandarma'nın incelemesini istedi. Jandarma ise, "yeterli personel yok" gerekçesiyle talebi reddetti. Görüntülerin onlarca terebaytı bulduğu belirtildi.

Jandarma'dan ret yanıtı alan Savcı Çimen, İstanbul'daki üniversitelerin hukuk fakültelerine de yazı yazdı ve bilirkişi talebinde bulundu. Savcılığa yanıt veren tek kurum İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi oldu. Üniversite, 10 kişilik bir ekip kurulabileceğini bildirdi. Ancak bir süre sonra İstanbul Üniversitesi de "yeterli personel" yok diyerek görüntüleri incelemeyi reddetti.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, savcılık YÖK'e yazı yazarak, görüntülerin incelenmesi ve bilirkişi raporu hazırlaması için bir üniversitenin görevlendirilmesini isteyecek.

Savcı Adnan Çimen'in müdahale emrini veren polis müdürlerini de soruşturma kapsamına ifadeye çağırması bekleniyor.

ulusalkanal.com.tr
 
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar