banner864

Devlet töreni ile kanlı terör örgütünün heykelini diktiler 05 Nisan 2014, 17:16

Yunanistan bir skandala imza attı. Atina şehir merkezine Kıbrıs'ta yüzlerce Türk'ü katleden terör örgütü EOKA'nın anıtı dikildi. Anıtın açılışını ise Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ve Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis birlikte yaptı.
Yunanistan'ın başkenti Atina'da çok tartışmalı bir anıtın açılışı yapıldı.

Kıbrıs Türkleri'ne yönelik katliamlarıyla tarihe insanlık ayıbı olarak geçen EOKA'nın anıtı, Atina şehir merkezine dikildi.

Anıtın açılışını Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ve Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis birlikte yaptı.

Terör örgütü EOKA için dikilen anıta, "EOKA'nın 1955-1959 Kahraman Mücahitleri Anıtı" adı verildi.

Rum Lideri Anastasiadis törende yaptığı konuşmada Kıbrıs’ta mevcut durumun tehlikeli ve kabul edilemez olduğunu belirtti. Anastasiadis, "Önümüzdeki yıllarda işgal altındaki Kıbrıs topraklarının Türkleştirilmesi gibi bir kabus, bir tehlike ile karşı karşıyayız" dedi.

1955'te Enosis yani Kıbrıs adasının Yunanistan'a ilhakı amacıyla kurulan EOKA örgütü, Türkler'i hedef alan katliamlara imza attı. İngiltere'ye direniş amacıyla kurulduğu iddia edilen örgüt, Ada'daki Türkler'i hedef aldı. 1971'de ise EOKA'nın yanına bir de EOKA-B adlı terör örgütü eklendi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

yolcu hancı :

dünya lideri olduklarını söyleyenler; liderliklerini göstersin ve ayıbı kaldırtsın..youtube yi kapatmaya benzemez yalnız bunlar.

murat hatipoğlu :

yunanistan'ın bu ve benzeri tavrı bellidir. 19 mayıs günlerinde de sözde "pontus soykırımı" diyecekler ve 2015'de ermenilerle aynı oyunu oynayacaklar.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar