banner864

Dikkat! Derviş sahnede 10 Haziran 2015, 16:36

Eski Ekonomi Bakanı Kemal Derviş Türkiye’de kurulacak koalisyonla ilgili çarpıcı ifadeler kullandı. Derviş’e göre, AKP ile CHP arasındaki "büyük koalisyon" Türkiye için en iyi senaryo. Açılım süreci de bu şekilde devam ettirebilinir. Yeni Anayasa’yı yapmanın da kolaylaştıracağını söyleyen Derviş, “Bu hükümette görev alır mısınız?” sorusunu da “evet” yanıtını verdi.
Eski Ekonomi Bakanı Kemal Derviş Türkiye için en iyi olan koalisyonun AKP-CHP ortaklığı olduğunu söyledi.

Radikal yazarı Fuat Keyman’a konuşan Derviş, ABD’nin koalisyon senaryosunu savundu.

"AKP-CHP KOALİSYONU OLMALI" 
Derviş, "Türkiye için en iyi olan, ya da olması gereken, büyük koalisyon. Almanya modeli gibi olmalı… İki parti arasında oy oranları ve milletvekili sayıları içinde fark olsa da, güç paylaşımına gitmeliler, yani başbakan yardımcıları ve bakanlıkların paylaşımında belli oranda bir eşitlik olmalı. CHP, büyük koalisyonda, küçük ortak gibi değil, eşit ortak gibi hissetmeli ve hareket edebilmeli…" ifadesini kullandı.

Keyman yazısında Derviş'le AKP-CHP koalisyonunun Türkiye’ye sağlayacağı  faydalar noktasında benzer düşündüklerini belirtti. 

Buna göre, "büyük koalisyon" ekonomik sıkıntılara yanıt verebilecek, kutuplaşma sorununu giderebilecek, yeni Anayasa yapma sürecini hızlandıracak, çözüm sürecinin devamı sağlanabilecek ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini canlandırabilecek.

Keyman, Derviş’in aklında uzun bir süredir AKP-CHP koalisyonu olduğunu belirtti. Derviş'in AKP-CHP büyük koalisyonunda görev alır mısınız sorusuna "evet dediğini" aktardı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

MUSTAFA CENAP AYTEPE :

ey kemak dervi̇ş sen bi̇r i̇şe i̇yi̇ di̇yorsan o i̇ş b....r

Şaman TÜRKSOY :

'sahibinin sesi' çok tanıdık bir ses. chp'yi devşiren irade şimdilik koalisyon ile idare edin demek istiyor. hizmetinize bir bakalım, beğenirsek akp'yi çöpe süpürür sizinle devam ederiz diyor sam amca.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar