banner864

Dinlemeler ile ilgili savcı ilk adımını attı 05 Mayıs 2014, 20:13

7 bini aşkın kişinin usulsüz olarak dinlendiği iddialarıyla gündeme oturan Tevhid-i Selam örgütü soruşturmasıyla ilgili savcılık, dosyada adı geçen kişileri ifadeye çağırmaya başladı. Yenişafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül ile Hakan Albayrak'ın da aralarında olduğu birçok isim ifadeye çağrıldı.
İstanbul Başsavcılığı'nda yapılan görevden almaların ardından, 3 yıldır gizlice yürütüldüğü ortaya çıkan Tevhid-i Selam örgütü soruşturmasında yeni bir gelişme yaşandı. Soruşturmaya sonradan atanan savcı İrfan Fidan, dosyada adı geçen isimleri ifade vermeye çağırdı.

2011 yılından bu yana gizli olarak yürütülen ‘Selam örgütü soruşturması’, gazetelerde ‘7 bin kişi dinlenildi’ şeklinde haberlerde yer aldı. Çok sayıda kişinin usulsüz dinlendiği iddiasının ardından, soruşturma savcısı değiştirildi. Görevden alınan savcı Adem Özcan'ın yerine, savcı İrfan Fidan atandı.

Uzun süredir dosyayı inceleyen Savcı Fidan, bu hafta adım atmaya başladı.

Al Jazeera Türk'ün haberine göre, incelemesini tamamlayan Savcı Fidan, dosyada ismi yer alan kişileri ifadeye çağırdı.

İfadeye çağrılan isimler arasında, İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Yenişafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Hakan Albayrak ve yazar Mustafa İslamoğlu bulunuyor. Umut davasında örgüt üyesi suçundan cezası kesinleşen Abdülhamit Çelik de bu kapsamda ifadeye çağrıldı.

"Tevhid-i Selam" adı altında gizli tutulan soruşturma, 17 ve 25 Aralık operasyonlarının ardından İstanbul Başsavcılığı'nda yapılan değişiklikle ortaya çıkmıştı. Bir kısmı twitterdan yayınlanan soruşturma dosyası el değiştirdikten sonra yeni bir soruşturma numarası verilmişti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar