banner864

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'ndan önemli açıklama 03 Temmuz 2014, 15:39

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, IŞİD tarafından 10 Haziran'da Musul'da kaçırıldıktan sonra bugün özgürlüklerine kavuşan 32 Türk şoförüyle ilgili açıklama yaptı.

Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısından satır başları:

- Türkiye Irak’la iç içe bir ülke olarak Irak’ın her yerinde vatandaşları olan bir ülkedir. Bu tür olağanüstü durumlarda riskli durumlar ortaya çıkar. O günden bu yana Türk vatandaşlarımızla ilgili çalışmaları sürdürüyoruz.

- Dün akşam itibarıyla olumlu bazı gelişmelerin ilk haberlerini almıştık. Vatandaşlarımız güvenli alana gelmedikçe ve bizzat ben seslerini duymadıkça açıklama yapmıyoruz.

- 32 şoförümüz bundan 15-20 dakika önce Başkonsolosumuz tarafından teslim alındı. Şu anda Erbil’e hareket halindeler. Müslüm Görmez beyle telefonda görüştüm. Sağlıkları iyi. Bir vatandaşımız için özel bir muayene gerekebilir ama bir sıkıntı yok.

"UYKUSUZ BEKLEDİK"
- Dün akşam Başbakan’la bir bilgilendirme toplantısı sırasında bu bilgi geldi. Dün gece uykusuz bir şekilde bekledik.

- Gece boyu gelişmeleri takip ettik. Öğleye doğru net bilgiler ulaşmaya başladı. Bizzat vatandaşlarımızla görüşmeden bir bilgilendirme doğru olmayacaktı.

- THY uçağımız İstanbul’dan havalandı. 17.00 gibi Erbil’e inecek. O zamana kadar Başkonsolosluğumuz tarafından misafir edilecekler. Sonra Türkiye’ye gelince de şoförler memleketlerine gönderilecek. Müslüm Bey de ‘’Allah devletimize zeval vermesin. Devletimizin, milletimizin arkamızda olduğunu hissettik’’ dedi.

- 49 vatandaşımızı da Türkiye’ye getirmek için uğraşıyoruz.

Kaynak: Hurriyet

Yorumlar

che :

sizden bunların hepsinin hesabı sorulacak.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder