banner864

Diyanet'ten Erdoğan'a cevap niteliğinde Soma açıklaması 02 Haziran 2014, 15:10

Tayyip Erdoğan'ın Soma faciasıyla ilgili "bu işin fıtratında var" ifadelerine, Diyanetten yanıt geldi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez "suçlara ilahi mazeret üretmek yanlıştır" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan'ın Soma faciasıyla ilgili söylediği "Bu işin fıtratında var" sözlere Diyanet'ten yanıt geldi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "suçlara ilahi mazeret üretmek yanlıştır" dedi.

"Soma'daki gibi hadiseleri İslâm açısından değerlendirirken Yaratıcının sonsuz kudretini yok saymak ne kadar yanlışsa, insanın suç ve sorumluluklarına ilahi kudret üzerinden mazeret üretmek de o kadar yanlıştır. Bizlerin, kendi hatalarını örtmek için dini istismar eden yorumlar karşısında hakikati söyleme mecburiyetimiz vardır."

Görmez, 81 il müftüsünün katıldığı Mardin'deki toplantıda konuştu, "işçiyi dikkate almayan tarzda dini yorumlarla ilgimiz yoktur" dedi.

"Masum ve gariban işçilerin alın terlerini dikkate almayan bir çarkın parçası olmaya davet edilen dini anlayıştan biz uzağız. O tarz dini yorumlarla bizim hiçbir ilgimiz yoktur, olmaz, olamaz ve olmamalıdır."

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Özdemir Çırpılı :

Yavaş yavaş herkes iktidardan kaçıyor çakdırmadan.Birisi bir gün dönüp ardına bakacak ki ardı bom boş.

muharrem elçi :

peki neden cuma hutbeleri her hafta iktidarın bir açığını kapatmak yönünde okutuluyor acaba?sanki bütün cami hocaları başbakanın klonu gibi geliyor bana.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder