Diyarbakır'da F 16 uçağı düştü! TSK'dan ilk açıklama 02 Eylül 2014, 17:37

Diyarbakır'da F 16 uçağı inişe geçtiği sırada düştü. Uçak pilotu otomatik fırlatma koltuğu kullanarak kurtulduğu öğrenildi
Diyarbakır'da F 16 savaş uçağı inişe geçtiği sırada düştü.

Diyarbakır'daki 8'inci Ana Jet Üssü'nde eğitim uçuşu yapan bir F-16D savaş uçağı inişe geçtiği sırada düştü. Uçaktaki 2 pilotun fırlatma koltuğunu kullanarak uçağı terk etti ve paraşütle atlayıp kurtuldu.
Kaza, bugün Saat 17.10 sıralarında meydana geldi. 8'inci Ana Jet Üssü Komutanlığı'na eğitim uçuşu için havalanan F-16D tipi savaş uçağı, inişe geçtiği sırada teknik bir arıza meydana geldi. Uçaktaki 2 pilot fırlatma koltuğunu kullanarak kurtulurken, uçak piste çakıldı.

Kazanın ardından olay yerine ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Kaza nedeniyle Diyarbakır Havalimanı'nın sivil uçuşlara kapatıldığı belirtildi.

Olayla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'ndan açıklama yapıldı. Açıklamada "henüz belirlenemeyen bir nedenle pist üzerine düşmüştür." denildi.

İşte o açıklama:

"8'inci Ana Jet Üs Komutanlığı / Diyarbakır'da 182'nci Filoya ait bir F-16 uçağı 02 Eylül 2014 günü saat 17.17'de eğitim uçuşunu tamamlamayı müteakip Diyarbakır Askerî Havaalanına iniş için son yaklaşma esnasında, henüz belirlenemeyen bir nedenle pist üzerine düşmüştür. Pilot paraşütle atlayarak sağ olarak kurtulmuştur. Pilotun sağlık durumu iyidir. Gerekli idari işlem başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

Emre ikan :

Eski hava kuvvetleri mensubu olarak, bu uzucu milli servet kaybi karsisinda tek tesellim,gokyuzu kartallarimiz kahraman pilotlarimizin kurtulusudur...Allaha emanet cigerimiz canimiz TSK...Ruhun Sad olsun,MUSTAFA KEMAL

demiralişbozope :

usrail parmağı var f-16 lar kontrolümüzde değil

emre han ergüden :

bereket ki plot kurtulmus...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar