banner864

Doğu Perinçek: Papa Hazretleri hâlâ Galile ile uğraşmaktadır! 13 Nisan 2015, 15:01

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Papa Francesco’nun 10 Nisan 2015 günü Vatikan’da düzenlediği ayinde “20. yüzyılın ilk soykırımı Ermeni toplumuna yapıldı” sözleri üzerine bugün Vatan Partisi İstanbul İl Merkezi’nde bir basın toplantısı yaptı. Perinçek, özetle şu açıklamada bulundu:

UTANGAÇ AÇIKLAMA
PapaFrancesco, önceki gün utangaç bir açıklamada bulundu. Utangaç, çünkü kendisi açıkça söyleyemiyor.27 Eylül 2001 tarihinde Papa II. Jean Paul ile Ermeni Kilisesi Patriği II. Karekin’inyaptığı ortak açıklamalarını aktarıyor. 14 yıl önceki o açıklamada, 20. yüzyılın ilk soykırımının “Ermeni soykırımı” olduğu konusunda geniş bir kabul olduğu söyleniyordu. Böylece Papa Hazretleri, kendisinin ifade etmekten utandığı bir uydurmayı, 14 yıl önceki konuşmalara gönderme yaparak dile getiriyor.

Papa Hazretleri, utanmakta haklıdır. Çünkü “genel kabul gördüğü” söylenen “Ermeni soykırımı” yalanı, artık AİHM kararıyla geçersizdir.

PAPA HUKUK UZMANLARINA DANIŞMALIYDI
Papa, gönderme yoluyla da olsa, “Ermeni soykırımı’ kavramını kullanmadan önce hukuk uzmanlarına danışmalıydı. Hiç olmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Perinçek-İsviçre Davası’na ilişkin 17 Aralık 2013 günlü kararına bakmalıydı. O kararda, 1915 yılı olaylarının Holokost’a, başka deyişle Yahudi Soykırımına benzemediği vurgulanmaktadır. AİHM’e göre, 1915 yılı olayları “soykırım” kapsamında değildir.

AİHM KARARI VATİKAN İÇİN DE BAĞLAYICI

Bilindiği gibi AİHM kararları, bütün Avrupa devletleri için bağlayıcıdır. Papa Hazretleri, kuşkusuz kendi görüşlerini açıklayabilir. Ancak Vatikan Devleti’nin Başkanı olarak AİHM kararlarına saygı göstermek durumundadır.Hiçbir dinsel makam, hiç kimseye hukuku çiğneme yetkisi vermez.

LAHEY ADALET DİVANI’NIN GÖRÜŞÜ DE
PAPA’NIN HUKUK DIŞI KONUMUNA İŞARET EDİYOR

Yalnız AİHM değil, en yüksek Uluslararası Mahkeme olan Lahey Adalet Divanı da, en son “Hırvatistan-Sırbistan” kararında, tehcirin soykırım sayılmayacağını hükme bağladı. Aynı kararda,“1948 yılında Birleşmiş Milletler sözleşmesiyle tanımlanan soykırım suçuna ilişkin hüküm, geriye yürütülemez” denildi. 1915 yılında soykırım diye bir suç yoktu, hatta soykırım kavramının kendisi de yoktu.

PAPA “BÜYÜK KÜRDİSTAN” PLANINDA
GÖREV ÜSTLENİYOR

Papalık gibi bir makamı işgal edenlerin ciddî olmaları beklenir.
Bir ruhani liderin ABD’nin “Büyük Kürdistan” planı içinde rol alması, din adamlığına ne kadar yakışır, bunun takdirini bütün insanlığa bırakıyoruz.
Papa’nın konuşması 9 yüzyıl öncesinin Haçlı Seferlerini akla getiriyor. Papa’nın Türkiye’yi bölme planlarında rol alması, kendi ruhani konumundan ve saygınlığından vazgeçtiğini gösteriyor.

“ERMENİ SOYKIRIMI” YALANINI
KÖKTEN BİTİRDİK

Türkiye’ye yönelik soykırım yalanını kökten bitirdik. Elimizde kapı gibi AİHM kararı var.
Ne yazık ki Türkiye’de hükümet koltuklarını işgal edenler, AİHM kararının bize kazandırdığı konumda bulunmuyorlar.
AİHM’nin Perinçek-İsviçre Davası’na ilişkin 17 Aralık 2013 günlü kararı, Dışişleri Bakanlığı tarafından “Devrim” ve “Milat” kavramlarıyla tanımlanmıştı.
Evet o karar, uluslararası hukuk ve siyasette devrim değerindedir.

DÜNYA KENDİ ÇEVRESİNDE VE
GÜNEŞİN ÇEVRESİNDE DÖNÜYOR

Papa’nın kaderi midir, yoksa tarihsel görevi midir, hâlâ Galile ile uğraşmaktadır. Yüzyıllardan beri hakikatle çarpışmaktan usanmadılar. Oysa dünya öküzün boynuzunda durmuyor, kendi çevresinde ve güneşin çevresinde dönüyor. “Ermeni soykırımı” emperyalist bir yalandır. AİHM de 1915 olaylarının soykırım tanımına girmediğini saptamıştır. Papa, yalnız Galile ile değil uluslararası hukukla da cephe cepheye gelmiştir.
 
 

Yorum Gönder