banner864

Doğu Perinçek: Vatan Partisi iktidara gelince Kandil beyaz bayrak çekecek 27 Şubat 2015, 11:59

Gazetecilerle yemekte bir araya gelen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, iktidara gelmeleri halinde Kandil'in beyaz bayrak çekeceğini savundu. Perinçek, Güneydoğu'da PKK'nın güç kaybettiğini söyledi.

İşçi Partisi'nin adı Vatan Partisi olarak değiştirildikten sonra genel başkan Doğu Perinçek, gazetelerin yöneticileri ve yazarlarına verdiği yemekte soruları yanıtladı.

Vatan Partisi lideri Perinçek'in gündemdeki konulara ilişkin görüşleri özetle şöyle:
"Türkiye Kemalist devrimi tamamlamak zorundadır. Atatürk'ten vazgeçemeyiz. Atatürk devrimleri dağılırsa Türkiye de dağılır. Kemalist devrim bizim temellerimizdir. Dinci çevreler de kaybeder. Onlar da birçok şeyi Atatürk'e borçlular. Atatürk 'Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz' diyor. Bu sözün önemi kavranmalıdır.

‘PKK güç kaybediyor’
"Türkiye'de PKK'nın Güneydoğu'ya hakim olduğu gibi bir izlenim veriliyor. 'Orada silahlı gücü var kontrol yapıyor' diye söyleniyor. Oysa PKK Güneydoğu'da inişte. Şimdi Güneydoğu'da Vatan Partisi yükselişe geçti. Güneydoğu birlik istiyor. Bizim ilgi görmemizin nedeni de budur. Çünkü biz de birlik diyoruz."

‘Beyaz bayrak çekerler’
"Şunu da söylemek gerekir ki PKK devlet kuramaz. Bu Kobani'de görüldü. PKK'nın bölgede hakimiyet kurup özerklik ilan edeceği   söyleniyor bu da doğru değil. Milli bir devlet milli bir hükümet buna zaten izin vermez, biz Kandil'e beyaz bayrak çektireceğiz. Bu bölgede Türkiye-İran işbirliğine karşı koyabilecek bir Kandil yok. Bir tek ABD'nin planının dışına çıkmak gerekir. Burada bir Kürt koridoru açamadılar. Suriye engel oluyor. Ona şükran borçluyuz."

‘Ayrılmak istemiyorlar’        
"Kürt vatandaşlarımız ayrılmak istemiyorlar aksine birlikten yanalar PKK da bunu biliyor. Bu nedenle tarihsel bir fırsat kolluyor ama imkanı yok. Anadil meselesi de yanlış anlaşılıyor tabii ki konuşabilirler ama Kürt vatandaşlarının talepleri anadilde eğitim değil çünkü Kürtçe ile TIP, hukuk, iktisat olmaz, bilim olmaz onun için Türkçe'ye ihtiyaçları var. Ayrıca anadil insanın annesinin memesinden emdiği bir şey değildir. Anadil en iyi bildiğin hakim olduğun dildir. Bunlar iyi kavranmalı."

‘İki silahlı güç olmaz’
"Bir ülkede iki Ordu olmaz. Hem TSK'nın hem PKK'nın silahlı gücü olmaz. Sonuçta biri birini yener. Denilecek olan şudur:  1- Bu ülkeyi bölemezsin. 2- Bu cumhuriyeti yıkamazsın.” "Bizim beş ülke beş deniz tezimiz ve projemiz var. Türkiye, İran, Irak, Suriye, Azerbaycan ve Karadeniz, Akdeniz, Kızıldeniz, Umman Denizi ve Hazar. Beş ülke ve beş denizde işbirliği sağlanırsa bu bölgeyi kimse yıkamaz."

‘Karma ekonomi’
"Türkiye'yi ekonomik krizden kurtaracak olan karma ekonomidir. Özellikle Güneydoğu'nun kalkınması için devlet ekonomisi gerekir. Kamu ekonomisi ile bölgede pozitif ayrımcılık yapmak gerekiyor biz böyle yapacağız. Orada yeniden tarım ve hayvancılığı üretken hale getireceğiz. Bu bölge içinde 17 milyar dolarlık bir ekonomi yaratmak mümkün. Vatandaşın talebine göre toprak reformu da yapacağız. Mayınlı bölgeyi vatandaşa tarım için açacağız."

‘Kürt ulusalcılığı’
"Kürt ulusalcılığı emperyalist işbirliğidir. Tarih boyunca emperyalizm ile işbirliği halinde oldular. Sayıca küçük milletler büyüklerle birleşmek zorundadır. Kürt ulusalcılığı emperyalizme karışı gelişseydi o zaman başka olurdu. Tarihsel olarak bölgede Atatürk milliyetçiliği ve Arap milliyetçiliği vardır. Bizim ile SYRİZA kıyaslanamaz. Biz imparatorluk geleneğinden geliyoruz, büyük bir ülkeyiz."

"Yoksullara güveniyoruz"
"Biz seçimlerde en çok yoksullara güveniyoruz. Dünyayı en çok yoksullarla değiştirebilirsiniz. Herkese iş, ucuz mazot, tohumluk ve faizsiz kredi vereceğiz. Mahalle ve sokak örgütleri kuracağız." (Milliyet)
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar