banner864

Dünya Anti-Emperyalist Gençlik Örgütü kuruldu 05 Kasım 2014, 15:12

Dünya’nın en onurlu, en vicdanlı, en dinamik, en mücadeleci gençleri geliyor.
Dünya’nın en onurlu, en vicdanlı, en dinamik, en mücadeleci gençleri geliyor. Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği geliyor. Heyecanlı, öfkeli, umutlu... Kınından çıkmış bir kılıç gibi hazır emperyalizmin karşısına dikilmeye. Hazır gençliğin yumruğunu Amerika’nın tepesine indirmeye. Ve hazır emperyalizmin kan akıttığı bu topraklarda birliği, barışı, kardeşliği savunmaya!

26–27–28 Ekim tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Antiemperyalist Gençlik Kurultayı’nda Lübnan’dan Meksika’ya, Polonya’dan Rusya’ya, İsviçre’den Azerbaycan’a çeşitli kıtalardan 20’yi aşkın gençlik kurumları ile bir araya geldik. 3 gün boyunca dünyanın ve bölgemizin sorunlarını, çözümlerini ve uluslararası gençlik mücadelesini tartıştık. Amerikan emperyalizminin ve İsrail siyonizminin bölgemizi kan gölüne çevirdiği bu günlerde, uluslararası krizin nihai çözümü gericiliğe ve bölücülüğe karşı bölge ülkelerinin İran’ın, Irak’ın, Suriye’nin, Türkiye’nin birleşmesidir dedik. Bölge halklarının birliği ve kardeşliğidir dedik. Ve biz gençler yaptığımız tespitler üzerine konuşup konuşup dağılmadık. Çözümü ortaya koyduk. Ülkelerin yapamadığını, büyüklerimizin yapamadığını biz yaptık. Dünya’nın dört bir yanından, uzak kıtalarından gelen antiemperyalist gençler olarak birleştik; Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği’ni kurduk.

KURULLARIMIZ, KURALLARIMIZ, UMUTLARIMIZ

Kurultay sonunda yayınladığımız ortak bildirgeye 16 ülkeden 22 farklı geçlik örgütü imza attı. Kurucu kurultayımızda Bush’a ayakkabı fırlatan Iraklı cesur gazeteci Muntazar Al Zeydi başkanlığında bir danışma kurulu, dönem sözcülüğünü Ürdün Gençlik Birliği’nin, sekreterliğini Türkiye Gençlik Birliği’nin üstlendiği bir yürütme kurulu, başkanlığını Lübnan Gençlik Örgütü temsilcisi Farid Yassin’in üstlendiği bir denetleme kurulu seçildi. Kurucu kurultayımıza ve yeni gençlik örgütümüze ilk selam Irak’tan geldi. Kurultayımızda seçimlerin tamamlanmasının ardından Iraklı dostlarımız kendi ülkelerinde bir dakikalık saygı duruşu ile bizleri selamladı. Amerikalı Yahudi Prof. Dr. Norman Finkelstein kurulan uluslararası örgüt ile ilgili heyecanını ve umudunu bildiren bir tebrik mesajı yolladı. Venezuela, Bangladeş, Cezayir, Kanada ve İspanya’dan da gençlik örgütleri tebrik mesajlarını iletip Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği’ne katılma taleplerini bildirdiler. Lübnan’dan arkadaşlarımız ülkelerine döner dönmez oradaki antiemperyalist gençlik örgütlerini topladılar ve yeni oluşumumuzu, kurultayımızı aktardılar. Lübnan ve Filistin’de heyecanla karşılandı uluslararası örgütümüz.

ŞİARIMIZ: BİRLİK, BARIŞ, KARDEŞLİK

Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği kurulduğu günden itibaren büyümeye ve ses getirmeye başladı. Katılımcı ülkelerin gençleri arasından büyük bir heyecan ve umut yarattı. Bu beklentiler karşılıksız kalmayacak. Biz Dünya gençleri olarak birleştik, Lenin’in, Mao’nun, Nasr’ın, Ömer Muhtar’ın, Yasel Arafat’ın, Lumumba’nın, Mustafa Kemal’in gençleri olarak söz verdik; bundan sonra emperyalizm her türlü saldırısı karşısında biz gençleri bulacak. Dünya gençliği kâh Gazze’de, kâh İncirlik’te kan emicilerin karşısına dikilecek ve tüm mazlum halkların hesabını soracak. Etnik ve mezhepsel temelli ayrılıklara, milli devletlere karşı girişilen bölücü ve gerici teröre, petrol odaklı savaş kışkırtıcılarına karşı birlik, barış, kardeşlik siyasetini savunacak. Korkularını şimdiden hissedebiliyoruz ve yumruklarımız sıkılı haykırıyoruz; Kahrolsun Amerikan emperyalizmi! Yaşasın Dünya Antiemperyalist Gençlik Birliği!

Elif İlhamoğlu/TGB Genel Başkan Yardımcısı
ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder