banner864

Dünyanın gözü Irak'ta! 13 Haziran 2014, 22:56

IŞİD'in Irak'a yönelik saldırısının ardından dünya kamuoyunun gözü bölgeye çevrildi. ABD Başkanı Barack Obama, "Kara harekatı hariç hiç bir olasılığı dışlamıyorum" dedi. İngiltere, ABD'nin kararını destekleyeceğini açıkladı. Birleşmiş Milletler'den de terörizmle savaş konusunda Irak'a destek kararı çıktı.
Terör örgütü IŞİD'in Irak'a yönelik saldırısı, dünya kamuoyunun dikkatini bölgeye yöneltti. Amerika, Fransa, İngiltere ve Birleşmiş Milletlerden saldırılara yönelik ardı ardında açıklamalar geldi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Barack Obama, kara harekatı hariç her seçeneğin masada olduğunu söyledi. Irak'ın ABD'nin ve uluslararası toplumun yardımına ihtiyacı olduğunu ifade eden Obama, "Hiçbir olasılığı dışlamıyorum" dedi.

Obama'nın "Hiç bir olasılığı dışlamıyorum" sözlerine Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney açıklık getirdi. Carney, Obama'nın hava harekatı seçeneğini dışlamamaktan bahsettiğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı da kara harekatı hariç her seçeneğin masada olduğunu bildirdi.

Fransa da uluslararası güçleri Irak konusunda harekete geçmeye çağırdı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius "Irak Şam İslam Devleti'nin ilerlemesi Irak'ın birliğini ve bütünlüğünü ciddi şekilde tehlikeye atmaktadır ve bölgenin istkikrarı için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır" dedi.

İngiltere'den ise ABD ile iletişim halinde oldukları ve Washington'un konuya dair kararını destekleyecekleri yönünde açıklama geldi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Irak için yaptığı özel toplantıdan Iak hükümetine destek kararı çıktı. Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, konsey'in Irak hükümetini terörizmle savaşında desteklediğini ifade etti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder