banner864

"Eğit-donat" formülü tepkilere neden oldu 13 Ekim 2014, 13:04

2 bin Suriyeli muhalifin Türkiye'de eğitilmesi kararı tepkilere neden oldu. Eski Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin "eğitilecek kişiler yarın Türkiye için tehdit olabilir" derken, Emekli Tümgeneral Naci Beştepe, "Ilımlı denenler, silahlanınca azılı oluverir. Terör örgütü eğitmek Türk ordusunun işi olamaz" diye konuştu.
Suriye'de, başta Özgür Suriye Ordusu olmak üzere, ılımlı muhaliflere askeri eğitim ve silah verilmesi kararına deneyimli diplomatlar tepki gösterdi.

Eski Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Amerika ve AKP Hükümeti'nin üzerinde uzlaştığı "Eğit-donat" formülü "tehlikeli" olarak niteledi.  Çetin, "Eğitilenlerin yarın nerede, kimin yanında yer alacağınının garantisi yok. Bu eğitimlerin TSK bünyesi içerisinde verilmesi daha da tehlikeli" dedi. Çetin, bu kişilerin Türkiye için tehdit oluşturacağına dikkat çekti.

Bir tepki de Aydınlık Gazetesi yazarı Emekli Tümgeneral Naci Beştepe'den geldi. Beştepe, "Yapılacak iş yanlıştır. Terör örgütü eğitmek yasal bir kurumun, hele de onurlu Türk ordusunun işi olamaz. Yakışmaz. Ayrıca, ılımlı denenler silahlanınca azılı oluverir." dedi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder