banner864

''Eğit-donat'' formülünün ayrıntıları basına sızmaya başladı 14 Ekim 2014, 19:34

Hükümet, Amerika ile, IŞİD'e karşı Suriye'deki ılımlı muhaliflerin eğitilmesi ve donatılması konusunda anlaştı. Anlaşma doğrultusunda Özgür Suriye Ordusu ile Türkmenler'in eğitileceği belirtildi. Eğitim yeri bordo berelilerin eğitildiği komando olkulları olacak. Teçhizat donatımında Türkiye yer almayacak. Eğitim verecek üsler konusunda da henüz verilmiş bir karar yok.

EĞİT-DONAT ANLAŞMASI paylaşan: ulusalkanal
AKP Hükümeti ile Amerika'nın üzerinde mutabakata vardığı "eğit-donat" formülünün nasıl uygulanacağına ilişkin ayrıntılar basına sızmaya başladı.

IŞİD'e karşı Suriye'deki ılımlı muhalifler eğitilecek. Milliyet Gazetesi'nin haberine göre, 2 bin muhalife verilmesi planlanan eğitimler, 200 kişilik gruplara 3'er aylık periyodlarla verilecek.

Eğitilecek grupların Özgür Suriye Ordusu militanları ile Türkmenler olacağı belirtiliyor.

Eğitimin nerede verileceği konusunda henüz varışmış bir mutabakat yok. Amerikalı heyetlerle görüşmeler sürüyor. Ancak bordo berelilerin eğitim alanlarını kullanmayı tasarlıyor.

Türkiye'nin plana katkısı eğitim konusunda olacak, donatıma ise katılmayacak. Ilımlı muhaliflere silahı Amerika verecek. Verilecek silahlar ise hafif silahlar ve makineli tüfek boyutunda kalacak.

Ankara'daki diğer bir görüş, muhalif grupların Türkiye dışında kurulması istenen güvenli bölgelerde eğitilmesi... Ancak ABD, Türk Ordusunun Suriye içinde güvenli cepler kurmasını sıcak bakmıyor. Askeri uzmanlar da yabancı terör unsurlarının Türkiye'de eğitiminin ileride doğurableceği risklere dikkat çekiyor.

Bir diğer konu ise Amerika'nın Türkiye'den talep ettiği üsler. Amerika, başta İncirlik olmak üzere, Batman ve Malatya'daki üsleri kullanmak istiyor. Ancak henüz Ankara'dan Washington'a olumlu bir yanıt gitmedi. İnsani yardım için üslerin kullanımına onay veren hükümet, İncirlik için ise sadece insansız hava araçlarına vize verdi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

Adil Aydın :

ılımlı akp hamisi olduğu ışid'e karşı ılımsız terörist hazırlayacakmış. oyun içinde oyun..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder