banner864

Ekmeleddin İhsanoğlu dünya gündeminde! 21 Haziran 2014, 15:02

İtalyanca ve İspanyolca yayın yapan basın kuruluşları İhsanoğlu’nun adaylığını hemen hiç haber yapmadı. İtalya’da sadece işverenler sendikası tarafından yayımlanan Il Sole 24 Ore gazetesi Bahçeli ve Kılıçdaroğlu’nu adayını haberleştirdi.

"Milliyetçiler ve Merkez Sol, Erdoğan'a Karşı 'Bay Hiç Kimse'yi Aday Gösterdi" başlığıyla yayımlanan haberde şu fikirler öne sürüldü:

"Türkiye'de muhalefet, ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde destekleyeceği adayı belirledi: Halk tarafından hiç tanınmayan ve merkez solun laik seçmenine hitap etmeyecek şekilde muhafazakar bir siyasi figür olan İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu. Siyasi yaklaşımı incelendiğinde, İhsanoğlu'nun Erdoğan ile arasındaki en büyük fark Mısır'a karşı aldığı tutum gibi gözüküyor. İhsanoğlu'nun muhalif oyları birleştirip birleştiremeyeceği bilinmez ama özerklik talebi olan Kürtlerin adayı ikinci tura geçemediği takdirde - ki geçmesi düşük bir ihtimal - Kürt oylarının önemli kısmı Erdoğan'a kayabilir."


İspanya

İspanya’dan yayın yapan EFE haber ajansı ise "Türkiye'de muhalefet Erdoğan'dan daha Batı yanlısı ve AB ile ilişkileri geliştirebilecek bir aday belirledi. Erdoğan'ın adaylığı henüz açıklanmasa da adaylığına kesin gözüyle bakılıyor."

İspanyol ve Latin Amerika gazeteleri, Türkiye muhabirlerinden İhsanoğlu’na dair özel haber talep etmeyerek, EFE’nin haberini devralmakla yetindi.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar