banner864

Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir? 17 Haziran 2014, 16:10

Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı adayı gösterdikleri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ismi, Uğur Mumcu'nun; şeriatçı örgütlerin bağlantılarını anlattığı Rabıta kitabında yer alıyor. Kitapta, Rabıtat-Ül Alem, yani "Dünya İslam Birliği" adlı şeriatçı örgütle bağlantılı dernek ve vakıflara yer veriliyor. İhsanoğlu da, İslâmî İlimler Araştırma Vakfı'nın yöneticileri arasında görülüyor.

Cumhurbaşkanı adaylığının açıklanmasının ardından tartışma konusu olan Ekmeleddin İhsanoğlu ismi, 1980'li yılların şeriatçı dernek ve vakıflarıyla da bağlantılı çıktı.

İhsanoğlu'nun ismi, usta gazeteci Uğur Mumcu'nun Rabıta kitabında yer aldı. Kitapta, 12 Eylül darbecilerinin, Özal hükümetiyle ortaklaşa Suudi sermayesini Türkiye'ye yerleştirmesi ve Almanya'daki Türkler arasında vakıflar aracılığıyla örgütlenmesi anlatıldı.

Kitapta; Rabıtat-Ül Alem, yani Dünya İslam Birliği adlı Suudi Arabistan merkezli şeriatçı örgütün Türkiye'deki faaliyetlerine yer verildi. Suudi krallığı tarafından desteklenen örgüt, Faisal Finans Kurumu üzerinden Türkiye'ye Arap sermayesinin girişini sağladı. Özal hükümeti çıkardığı yasalarla kuruluşun işlerini kolaylaştırdı.

Bu sırada elde edilen paralarla birçok dernek ve vakıf fonlandı. Bunların arasında, İlim Yayma Vakfı, İslâmî İlimler Araştırma Vakfı, Ensar Vakfı, Bereket Vakfı ve Türkiye Milli Kültür Vakfı gibi pekçok vakıf bulunuyordu.

Vakıfların yönetimlerinde ise Özal, Topbaş, Ülker gibi AKP'li ve AKP'ye yakın tanınmış aileler bulunuyordu.

Ekmeleddin İhsanoğlu da İslâmî İlimler Araştırma Vakfı'nın yönetiminde yer aldı. Yönetim Kurulu Başkanlığını Dr. Ali Özek'in yaptığı vakfın yönetiminde Prof. Dr. Asaf Ataseven ve Ekmeleddin İnsanoğlu da yer aldı.


(Görseli büyütmek için üzerine tıklayınız)


ulusalkanal.com.tr
 

Yorumlar

mehmet gündoğdu :

çatı adayı ekmelettin beyin rabıta örgütü içinde olduğunu yıllar önce uğur mumucu rabıta kitabında yazmıştı. lütfen okuyunuz ona göre oy kullanınız ya da kullanmayınız. akp gitsin kim gelirse gelsin mantığı yanlış. ırak saddam gitsin kim gelirse gelsin dedi amerika ile iş birliği yaptı şimdi her şey ortada. ırak hala amerikadan yakasını kurtaramadı.lütfen iyi düşünün.bunların hedefi suusdi arabistan vahhabi islamlığını devletleştirmek.bunun finansamanını amerika ve suudi sağlıyor. organizeyi bunlar yapıyor. kim seçilirse seçilsin türkiye kaybedecek suudilerle amerikan kaybedecek zararı islam dünyası çekecektir.bunları bilmeyenler lütfen ekmelettin propagandası yapmasın.

Emin Öztürk :

Arkadaşlar ben sosyalist bir müslümanım isteyen inanır buna isteyen inanmaz.Önemli olan akp zihniyetinden kurtulmak mı yoksa x aday gösterilip de ne yapalım kaybettik deyip bu köleci,biatçı,emperyalist diktaya kendimizi teslim etmek mi?Akp kazanırsa hangi yolsuzlukların üzerine gidilecek yoksa sümen altı mı edilecek?Üstelik bu seçimden akp mağlup olursa ki beğensek de beğenmesek de mevcut durumda bu ancak Ekmeleddin Bey ile olabilir ancak inşallah akp nin çözülme süreci başlayacak.

Aykutalp Gurbetci :

CHP ve MHP li arkadaslar. Lütfenkendinize bi sorun . Partininizin basindaki genelbaskanlar kendilerini cumurbaskanlik makamina laik görmüyorsalar. Kalittleri yeterli degilse Partinin baskoltuklarini neden isgal ediyorlar? Görevleri nedir,bi dolap döndügünün farkina varmadinizmi. Yilarca bir birine nefrete edeanler dostmu oldu?yada ayni yere mi hizmet ediyorlar?iyi düsünün

Berkay :

Chpnin gerçekten sol aday çıkarmasını beklemiyorduk değil mi(sol işgal edilmeye ve adı kirletilmeye devam ediyor)

Aklı Selim :

Atatürk ilke ve devrimlerinden kaçan bir babanın oğlu... Sanırım birileri takiye yapıyor. CHP de MHP de AKP'ye çalışıyor adeta. Ekmel bey iyi bir bilim adamı olabilir ancak iyi bir Atatürkçü olduğu şüphelidir. Hem de mazisinde böyle bir kaçış varken.

Selinsu Mehtap :

___ hepimizi yakacak bu hata! tarih affetmeyecek...

cagatay atılgan :

yazık lar olsun kemıklerı sızlar bu insanların ne işi var bu adamın fettullah gülene oy vermem ben

cemil şen :

yeter artık kılıçdaroğlu ya allahaşkına git artık chp senden kurtulsun partiyi komedi dükkanına çevirdin.son hareketinde tüy dikdi

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder