banner864

Emekçilerin ön cephesi seçimde ne yaptı 12 Ağustos 2014, 09:54

Öncelikle saptayalım, Ağustos sıcağında yapılan bir seçimde sandığa gidenlerin yüzde 73 oranında olması dikkat çekicidir. Tek başına bu oran, boykot çağrısının halktan ne kadar kopuk olduğunu anlamaya yeter. Katılma oranlarını bahar aylarında yapılan seçimlerle kıyaslamak bu açıdan doğru değildir. Seçmenin bir kesimi kıyılardadır, yaylalardadır ve mevsimlik işçi olarak oy kullanacağı yerin uzağındadır.

Fakat daha anlamlı olan, emekçi halkın ileri kesimlerinin tavrıdır. Çünkü boykot, ancak işçi sınıfının mücadele cephesinde bir yankı yaratabiliyorsa, ciddiye alınabilecek bir seçenektir.

SEÇİM ÖNCESİ GÖZLEMLER

Seçimden önce Soma, Kınık, Milas ve Yatağan'da işçi önderleriyle, sendika yöneticileriyle ve işçilerle görüşmeler yaptım. Son aylarda işçi sınıfının ön cephesinde mücadele eden enerji ve maden işçileriyle beş saat gibi çok uzun süren söyleşilerimiz oldu. Yine İstanbul'da grev ziyaretlerinde bulunduk. Gördük ki, emekçi halkın ileri kesimlerinde boykot eğilimi yok, sandığa gitme eğilimi güçlü.

İŞÇİ MÜCADELESİNİN SICAK OLDUĞU ALANLARDAKİ VERİLER

Seçimden sonra Aydınlık gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ergün Gedek arkadaşımdan rica ettim. Bana işçi mücadelesinin sıcak olduğu yerlerdeki sandığa katılım oranlarını çıkarttı. Veriler çok çarpıcı ve çok öğretici.

Yüzde

Soma: 83.7

Kınık: 87.5

Milas 81.9

Yatağan 84.8

Hatay 82.1

Görüldüğü gibi, emekçi halkın mücadele cephesinde yer alanlar sandığa çok yüksek oranda gitmişler. Boykot çağrısı işçi sınıfının ileri mevzilerinde hiçbir yankı yaratmamıştır. Seçim öncesi gözlemlerimi İşçi Partisi'nin Merkez Karar Kurulu'nda da dile getirmiştim. Seçim sonuçları o gözlemleri doğruluyor.

RENKLİ HARİTALARIN DİLİ

Gazetelerde üç adayın oylarını renkli olarak gösteren haritalar da, çok şey söylüyor. Sanayinin geliştiği ve ilerici oyların yoğunlaştığı Akdeniz, Ege, Marmara kıyıları ve Trakya, seçim sandığına koşuyor ve Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy veriyor. Bu tablo da, boykot çağrısının ilerici halkı etkilemediğini ortaya koyuyor.

PROTESTOCULAR KİMİNLE BULUŞTU

Bu Cumhurbaşkanlığı seçiminde sandığa gitmeyenlerin büyük çoğunluğu, siyasete duyarlı olmayan seçmenlerdir. Güneydoğu bölgemizde katılımın göreli düşük olması da çok anlamlıdır.

Protestocu küçük bir kesim geri seçmen kitlesiyle buluşmuştur.

Doğu Perinçek
Aydınlık/ROTA


Etiketler

Yorumlar

murat :

ne yapsınlar çare umut arıyorlar

Hayati Çok :

çok ilginç,emekçiler ihsanoğluna oy veriyor,gerçekten çok ilginç

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar