banner864

Emekliye ikramiye müjdesi 26 Aralık 2014, 13:11

Emeklilerin sevineceği bir haber var sırada. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği iptal kararıyla emekli ikramiyesi hesabında 30 yıl sınırlaması kalktı. Yani emekliler bundan böyle, 30 yılın üzerindeki çalışmaları için de ikramiye alabilecek.
Anayasa Mahkemesi emekliler için müjde niteliğinde bir karara imza attı. Bundan sonra emekliler, 30 yılın üstündeki çalışmaları için de ikramiye alabilecek.

Emekliler sadece 30 yıla kadar olan çalışma süreleri için emekli ikramiyesi alabiliyordu. Ankara 10. İdare Mahkemesi'nin Emekli Sandığı  Kanunu'nun ilgili maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Süreç böyle bailadı.

Anayasa Mahkemesi, konuyla ilgili emeklileri sevindirecek yönde karar verdi. Mahkeme, Emekli Sandığı Kanunu'nun, "verilecek emekli ikramiyesinin hesabında, 30 fiili hizmet yılından fazla süreler dikkate alınmaz" maddesini iptal etti. Böylece, emekliler 30 yılın üstündeki çalışmaları için de ikramiye  almaya hak kazanmış oldu.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

AV.YENAL ÜNSELİ :

kanimca anayasa mahkemesinin kararindan önce emekli olanlarin aym kararina atifda bulunarak dava açmasi gerekir.

oylum dinçer :

eskidende böyleydi akp değiştirmişti....önce eşeği kaybettirip sonra bulduruyor bunada müjde diyorlar...yazık oldu 30 yılın üzerinde çalışıp yeni emekli olanlara...hak gaspı yapıldı

eski emekliler ne olacak :

yasanın çıktığı tarihten sonra emekli olanları kapsıyor büyük haksızlık

fetih :

haberde ankara 10. i̇dare mahkemesi'nin emekli sandığı kanunu'nun ilgili maddesinin iptali için anayasa mahkemesi'ne başvurdu. süreç böyle başladı diyorsunuz. süreç kesk'e bağlı esm (enerji sanayi ve maden kamu emekçileri sendikası) nın 36 yıl üzerinden emekli olmuş bir üyesi adına açtığı dava ile başlamıştır.

adnan akbelge :

Eski emeklileri de uygulancakmi?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar