banner864

Emine Ülker Tarhan'dan yazılı açıklama 02 Temmuz 2014, 12:44

Emine Ülker Tarhan kamuoyuna, kendisinin Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesi ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Tarhan açıklamada Ekmeleddin İhsanoğlu'na imza vermediğini belirterek, "Milletvekili arkadaşlarım tarafından Cumhurbaşkanı adayı olmam için başlatılan girişimin her kesimden ilgi görmesi ülkemin geleceğine dair beni umutlandırmış ve yüreklendirmiştir" dedi

İşte Emine Ülker Tarhan tarafından yapılan o yazılı açıklama:

Milletvekili arkadaşlarım tarafından Cumhurbaşkanı adayı olmam için başlatılan girişimin her kesimden ilgi görmesi ülkemin geleceğine dair beni umutlandırmış ve yüreklendirmiştir. Türkiye’nin her bölgesinden gelen olağanüstü desteğe, özellikle gençlere, kadınlara, demokratik kitle örgütlerine, emekçilerimize, sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. Girişimi başlatanlara dagösterdikleri güvennedeniyle teşekkür ediyorum.

Gösterilen çatı adaya ben imza vermedim.

KİMİN ADAYI

Çünkü, gücünü demokrasiden alması gereken bir partide adayın tespit yöntemi demokratik, şeffaf değildi. Halk tarafından seçilecek ilk cumhurbaşkanı adayını biz halk partililer medyadan öğrenmemeliydik, eleştirdiğimiz yöntemleri biz uygulamamalıydık.

Çünkü, aday, bize ait ilkeleri, Anadolu aydınlanma kültürü ve değerlerini, baskıya karşı adalet mücadelesini ve tarihimizin en özgürlükçü halk hareketi olan gezinin ruhunu temsil etmiyordu. Ben orada, sıralı bir ölümü beklemeden öldürülen oğulların uğruna can verdiği değerlerin sararıp solmaması gerektiğine inanıyorum. Ve ben, Madımak’ın, Yarbay Ali Tatar’ın, Silivri’nin, Reyhanlı’nın, Berkin’in, Ali İsmail’in, Abdullah’ın, Ethem’in, Mehmet’in ve daha niceleri ile Soma’nın hiç unutulmaması gerektiğine inanıyorum.

Çünkü, özgürlükçü değerlere vurgu yerine bugün ülkede hâkim olan iklime teslim olunmasına karşı çıkıyorum. Tercihi sadece “Recep Tayyip Erdoğan’ı kullanmak” üzerinden yapmanın insanımızın birikimine haksızlık olduğunu düşünüyorum. Bana göre, “çatı benim, çatı benim” diye şişinip duran bir adam doğrulanmamalı, onun kurallarına uyulmamalıydı. “Siz sandığınız kadar çok, biz de sandığınız kadar az değiliz” denebilmeliydi inançla...

Çünkü, toplum, siyahla gri arasında seçim yapmaya zorlanmamalı, “ben kırmızıyım” diyenlere de seçenek sunulmalıydı.
Ben nasıl bir aday isterdim? Ülkedeki haksızlıklarla ilgili –mücadeleyi geçiyorum-hiç değilse bir kelam etmiş olsun isterdim. Ellerini oğuşturarak fırsatını kollayan kaymak tabakanın değil, halkın taleplerine kulak verilmesini isterdim. İlla çatıysa mesele, ortak paydası ezilenler olsun isterdim.

Aday, hangi gencin, hangi yoksulun, hangi özgürlük yolunda bedel ödemiş, hangi maden yolunda ömür tüketmişin, hangi masa başında ter dökenin gözünü parlatacak ona bir bakardım. Şimdi onlar, bırakın çatıyı, saçak altı bulabilecekler mi ayakları ıslanmadan?

DEVRİM VURGUSU


Cumhuriyetimizin, devrimlerin, CHP’nin varlığına yönelik her türlü saldırıya karşı onuru ve alınteriyle çalışan, her gün iktidar ve türevi zihniyetlerin saldırısına uğrayan, partimizi sırtında taşıyan örgütümüz, inandığı değerler için mücadelesine tanık oldukları birisi için çalışsın isterdim. Eminim onlar da ülkedeki adaletsizlikleri, emek sömürüsünü kenardan izleyen değil, bunlarla savaşan birini görmek, onun için heyecanlanmak isterlerdi… Çatı, kölelik düzeniyle, kadının yok sayılmasıyla/aşağılanmasıyla, baskılarla, taassup örtüsü örtülmüş hırsızlıklarla mücadelenin çatısı olsun isterlerdi.

Çünkü ben, artık, her seçimde aday içine sinmese de, bir umutla sandığa koşan özverili insanlarımızın yine bir seçim akşamı başlarını eğmelerini istemiyorum. Sonuç ne olursa olsun, mücadele etmiş olmanın onuru ve yarından itibaren yeniden mücadele edecek olmanın azmi ile başlarını gururla kaldırmalarını istiyorum. Bunları söylemek, partisinin değerleri için mücadele ettiğini defalarca kanıtlamış ve başarılı olmasını isteyen bir siyasetçi olarak en doğal hakkım ve -eğer değiştirilmemişse- parti kültürünün gereğidir.

İKİ TUR


Gelelim reel politiğe… Unuttuk sanırım, iki turlu değil miydi seçim? İlk turda herkes kendisini temsil eden bir adaya oy verseydi, katılım daha yüksek olmaz mıydı? Bize oy veren kitlelerin bilinçle ama illaki heyecanla sandık başına gittikleri hiç düşünülmedi mi? Katılımı güçlendirecek bir formülle ilk turda rakibin kazanma ihtimali yok edilemez miydi? CHP’nin bu anlayışla çıkaracağı adayın ikinci tura kalmasının önünde bir engel mi vardı? Büyük uzlaşmalar, taraflar samimi ve kararlı ise böyle de sağlanamaz mıydı? Ve bunu gören, söyleyen, seçenek sunanlardan neden korkuluyor?

PARTİ TEHDİTLERİNE YANIT


Son olarak, olası bir başarısızlığa günah keçisi yaratmak için sıkça ve gayet “veciz” sözcüklerle yapılan disiplin tehditlerine gelince… Partimizin anayasası olan programımız, “CHP; bağımsızlık ruhunun temsilcisidir... Laik demokratik cumhuriyetin kararlı savunucusudur… Kemal Atatürk önderliğinde oluşturulan ve dünyada başka örneği olmayan çağdaş Türkiye modelinin güvencesidir” der. Yeni Osmanlıcılığı değil, çağdaş Türkiye’yi hedef alır. Teslimiyeti değil, mücadeleyi öngörür. Buna, yani partimin değerlerine inandığım, savunduğum için disipline verileceksem, hazırım. Disiplin kuruluna giderim, arkamdan kimin geldiğine de bakmam. Ancak böyle bir sürecin kimlerin parti programını ve değerlerini ihlal ettiğinin sorgulanacağı bir dönem olacağını ve en yüce disiplin makamının CHP tabanında kimlik bulacağını da hatırlatırım.

Aydın Gergin
ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

Ali atabey :

Bir partinin mv.leri bir konu hakkında ne düşündüğünü söylemeye korkuyorsa koltuğunu kaybetmemek için susuyorsa demokrasiden nasıl bahsedebilirsiniz,CHP li olduğum için ilk defa utandım bu mv.leri gidip AKP ye kaydını yaptırsın ,millet çok seslilik istiyor konuşup tartışılsın sonra karar verilsin bunlar yangından mal kaçırır gibi hareket ediyor. Hatırlayın ilk açıklamada MHP teklif etti CHP kabul etti dediler ben bunların kendilerinin kararı olduğunada inanmıyorum.

Senem Komut Büker :

Keske Chp çatı adayını açıklamadan önce kendi kitlesi içinde arge yapmış olsaydı. Seçilmiş olan çatı adayı hakkında kimse net bir bilgi sahibi olamadan seçime gidilecek ve Chp çatı politikasıyla fazla oy toplama planları yaparken kendi seçmenlerinin bir kısmıda bu zihniyeti onaylamayacağı için oy kaybı olacak. Yine söylüyorum evet benim adayım da Emine Ülker Tarhan yada Muharrem İnce'ydi fakat bu tabloda CHP'yi desteklememek aynı düzenin devam edeceğinden başka bir sonuç vermeyecektir. Zihniyet desteklenmelidir ...Ülkeyi yönetecek zihniyet 'Laik Demokrat Cumhuriyetin savunucusu' olmalıdır.

can aktuğ :

Sizi cumhurbaşkanı koltuğunda görmek için canımı bile verirdim...

İsmet özbilgin. :

değerli emine hanım.görüş ve düşüncelerinizle ve ayrıca göstermiş olduğunuz cesaretle sanırım o pısırık erkek milletvekili partililerinize iyi bir ders vermişssinizdir.ama sanmam anlasınlar.çünkü hırs ve kapris gözlerini kör etmiş.i̇şte chp nin yıllardıriktidar olamayışı ve gittikçe küçülmesi halktan kopuk ulu önderimizin arkasına sığınan bu kişiler yüzündendir.sizi candan kutluyor başarılar diliyorum.

asiye altıntaş :

halk tv mosmor oldu ekmel akp tarafından istenmişöyle mıy mıy bir adamı kim seçer halk tv ye artık inanmıyorum bir tek ulusal kanal sağlam kaldı

ılgın gür :

ulu önderimiz atatürk,sayın tarhan ın bu yazılı açıklamasından dolayı eminim bi yerlerden hissetmiş onunla gurur duymuştur.

Ayşe Gözükara :

Adam adaylığını açıklarken cumhurbaşkanlığını ilan etti adeta. Bu şartlarda olacağı bu.

dilara :

Emine hanımın görüşleri ve düşünceleri o kadar iyi ki ismini söyleyemediğimiz ve adı bir çok olaya karışmış çatı adayı yerine Emine hanım gelseymiş durum daha iyi olurmuş eğer bir parti kurmak isterse Türk halkı inanıyorum ki destek vericektir.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar