Emniyet'te Cemaat'e 'altın vuruş' hazırlığı 07 Aralık 2013, 10:39

Başbakan Erdoğan ile cemaat arasında savaş devam ediyor. Dershaneler konusunda alınan karar “geçici ateşkes” gibi görünse de gerilim giderek büyüyor. Erdoğan’ın emniyette cemaate “altın vuruş” yapmaya hazırlandığı ifade ediliyor
 Dershaneler konusunda alınan son karardan sonra Başbakan Erdoğan ile cemaat arasındaki gerilim soğuyor dendiği bir anda Başbakan Erdoğan yine Fethullah Gülen’i hedef aldı. Başbakan Erdoğan, İlim Yayma Vakfı'nın 40. yılı dolayısıyla düzenlenen programda yaptığı konuşmada, "Kızlarımız büyük zulümler gördü. Kim verecek bunların hesabını... O dönemlerde başörtüsü füruattır diyenler oldu" dedi. "Başörtüsü füruattır" sözünün Fethullah Gülen'e
ait olduğunu bilen cemaat, Erdoğan’ın doğrudan Fethullah Gülen’i hedef almasını “açık savaş” olarak değerlendirdi.

Emniyet'te son vuruş

Bu arada Hükümetin emniyette cemaati bitirmek için “altın vuruş”a hazırlandığı öğrenildi. Önümüzdeki günlerde emniyette geniş çaplı bir değişiklik yapılacağı, bu değişiklikte Emniyetin Personelden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Muammer Bucak, Eğitim Dairesi Başkanı Metin Varol ve cemaate yakınlığı konuşulan bazı il emniyet müdürlerinin de görevden alınacakları bildiriliyor. Aydınlık’ın ulaştığı kaynaklar, “Bu iş daha önce olacaktı, ama gecikti. Şimdi kesin gibi. Erdoğan emniyette cemaati bitirmekte kararlı. Öğrendiğimize göre bütün hazırlıklar tamam. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele de hedefte. Bu vuruş altın vuruş olacak. Önümüzdeki günlerde yeni bir gelişme olmazsa bir ay içinde bu operasyon tamamlanacak” dedi.

Bürokraside tasfiye

Öte yandan bakanlık ve bağlı kuruluşlarda da cemaat tasfiyesinin sürdüğü bildirildi. Yeni alınan uzman yardımcıları hakkında detaylı inceleme yapıldığı, sınava giren öğrencilerin mezun olduğu okullara kadar incelendiği ifade edildi. Başbakan Erdoğan’ın bu konuda bakanlara “gerekçe istemiyorum, gereğini yapın” talimatı verdiği öne sürüldü.

'Savaşın süreceği kesin'

AKP’nin yayın organı olarak anılan Yeni Şafak’ın yazarı Abdülkadir Selvi de Erdoğan-cemaat savaşının devam ettiğini vurguladı. Selvi, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın açıklamasında yer alan, “Önceki seçimler arifesinde denenmiş olan özel hayatın mahremiyetini ihlal edici ahlakdışı metod ve girişimlerin, tekrar denenebileceğine dair endişe verici işaretler görülmektedir” ifadelerini gündeme getirdi. Yeni Şafak yazarı bu ifadeler üzerine şunları kaleme aldı: “Bu bir tehdit ya da uyarı mı, yoksa kasetler savaşı öncesinde ön alma mı? Birkaç gündür ısrarla, cemaatle hükümet arasında arabuluculuk yapmaya çalışan isimler hedef alınıyor. İki isim vardı. Hüseyin Çelik, Yalçın Akdoğan. Akdoğan bir süredir, Hüseyin Çelik ise dünden itibaren hedef haline getirildi. Bir irade, savaşı sürdürmek için, 'Aracıları vuruyor.’ Sonra da bu açıklama geldi. Açıklamanın savaşın süreceğinin işareti olduğu kesin, ama bakalım bu savaş ne kadar kirli bir savaş olacak?”

Aydınlık

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar