banner864

En büyük iade ? 08 Ekim 2013, 10:29

AKP'nin açılım paketi çerçevesinde bin 615 yıllık Mor Gabriel arazisi, Vakıflar Meclisi kararıyla Süryani Cemaatine iade edildi.

Mardin’in Midyat ilçesi Güngören Köyündeki Süryani Deyrulumur Mor Gabriel arazisi ve Vakfı, 4 Nisan 2012 tarihinde Vakıflar Bölge Müdürlüğüne iade başvurusunda bulunmuştu.

Vakıflar Meclisi’nin son toplantısında iade başvurusu ele alındı. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem başkanlığında toplanan meclis, tarihi manastır arazisinin Mor Gabriel arazisi Vakfı’na iade edilmesine karar verdi.
İade, cemaat vakıflarına şimdiye kadar yapılan "en büyük iade" olma özelliğini taşıyor. 397 yılında kurulan Mor Gabriel arazisi, aynı zamanda "Süryanilerin Kudüs’ü" olarak biliniyor.

Konu hakkında açıklama yapan Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, "Ortada bir yargı kararı var. Yargıtay bu arazinin vakfa ait olmadığına karar vermişti. Ancak, Biz kanuna uygunluk denetimi yapıyoruz her ne kadar yargı o şekilde karar vermiş olsa bile." dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da Twitter hesabı üzerinden, emeği geçen herkese teşekkür etti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

sezer kayhan :

sevgili musluman kardesim. daha cok beklersin. milletimizin, bu sahte, kimliksiz, musluman goruntulu ucubeleri tanimaya niyeti yok.

selim :

iyi etmis ama biz müslüman türkler akp nin gözünde suryaniler kadarpkk kadar ermeniler kdar degerimiz yok 1000,000 vatandasimiz yesil sermaye holding magduru bu gurbetcilere dollandiranlar cezasiz cezalari olmali organize suc örgütü kurmktan cete kurmaktan yargilanmalilar gezi parkinda eylem yapanlara ceza var ama 1000,000 gurbetciye dollandiranlar krallar gibi ysiyorlar kombassan holding yöneticileri ve kuruculari diger holding yöneticileri ve kuruculari yaani kim gurbetciye dollandirmissa cezalandirilmali mal varligina el konulmali ulusal kaanaldan yardim bekliyoruz her gün holdingzedeler reportaj yaapilmaali

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar