banner864

Erdoğan'dan Avrupa mesajı 09 Mayıs 2015, 14:58

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Avrupa Günü" nedeniyle bir mesaj yayınladı. Erdoğan, Avrupa Birliği'nin barış projesi olarak temellerinin atıldığını ancak son zamanlarda, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, göçmen karşıtlığı gibi fikirlerin zemin kazandığını söyledi. AB'ye tam üyeliğin de öncelikli hedefleri olduğunu ifade etti
 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Avrupa günü nedeniyle yazılı bir mesaj yayıladı.

Erdoğan mesajında, AB'nin barış projesi olarak temellerinin atıldığını ifade etti. "Kuruluşundan itibaren kıtamızda barış ve istikrarın korunmasında önemli başarılara imza atan AB, maalesef bugün ciddi ekonomik, siyasi ve toplumsal sorunlarla karşı karşıya bulunuyor. " dedi.

Küresel gelişmeleri hatırlatan Erdoğan, "AB'nin, üzerine inşa edildiği demokrasi, insan hakları, hukuk devleti gibi değerleri tutarlı ve güçlü biçimde savunması, bölgemizdeki krizlerin aşılmasında hayati rol oynayacaktır. " ifadelerini kullandı.

Açıklamada, AB ülkelerinde son dönemde ırkçılık, yabancı düşmanlığı, göçmen karşıtlığı ve İslamofobinin arttığı ifade edildi. Gelişmelerden endişe duyulduğu belirtildi.

AB'ye tam üyeliğin öncelikler arasında yer aldığı ifade edildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder