banner864

Erdoğan “Demokratikleşme“ paketini kamoyu ile paylaştı. 30 Eylül 2013, 14:59

Başbakan Tayyip Erdoğan tüm kamuoyunun merakla beklediği açılım paketini Başbakanlık'ın yeni binasında açıkladı.
Erdoğan konuşmasına saat 11.10'da başladı. Tam 40 dakika boyunca açılım paketinin ilk olmadığını, bir son da olmayacağüını vurguladı. Açılım paketinin duyurusu ise yalnızca 25 dakika sürdü. 

Erdoğan, paketteki maddelerin bazılarının idari, bazılarının ise yasal düzenleme gerektirdiğini söyleyerek maddeleri açıklamaya başladı.

Paketle birlikte kamuda türbana izin çıktı. TSK mensuplarını, emniyet mensuplarını, hakim ve savcıların dışında tüm kamu çalıuşanlarının türban takması yasal hale getirildi.

Özel okullarda Türkçe'den farklı dillerde eğitimin önü açıldı. Ancak BDP'nin talep ettiği anadilde eğitimle ilgili bir düzenleme getirilmedi.

Klavyelere özgürlük adı altında, Erdoğan, "x,q ve w" gibi harflerinin kullanımınına izin verileceğini belirtti.

Siyasi partilere farklı dillerde propoganda faaliyeti yapmalarına izin çıktı.

İlköğretimden "Andımız" uygulaması tamamen kaldırıldı, böylece "Türk Milleti" ve "Büyük Atatürk" eğitim sisteminde silindi.

Köy isimlerinin değiştirilmesine ve 1980 yılı öncesindeki isimlerine dönmelerine izin verildi. İl ve ilçe isimlerinin de değiştirilmesi için ise yasal düzenleme şartı getirildi.

Erdoğan, "Mor Gabriel manastırı, Süryani vakfına iade edilecek" dedi, ancak Ruhban Okulu'nun açılmasıyla ilgili konuşmadı.

Erdoğan, Nevşehir Üniversitesi'nin adının Hacı Bektaş Üniversitesi olarak değiştirileceğini söyledi. Paketten cemevleriyle ilgili bir düzenleme çıkmadı. Ancak, dini inancının gereğinin yerine getirilmesine yönelik engelde bulunanlara hapis cezası geldi.

Paketten seçim sistemiyle ilgili bir düzenleme çıkmadı. Ancak Erdoğan, 2 öneri sundu. Erdoğan, barajı yüzde 5'e çekip 5'li gruplarla daraltılmış bölge seçim sistemini getirebiliriz veya ülke barajını tamamen kaldırarak dar bölge seçim sisteminin getirebiliriz" dedi.

Siyasi partiler yasasının değiştirilmesiyle, siyasi partilere yapılacak devlet yardımı yüzde 7'den yüzde 3'e çekildi. Siyasi partilerin beldelerde teşkilat kurması  

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

M.SALİH ÖZBEY :

TÜRK'Ü SİLME PAKETİ! Yandaşların ulumaları normal! Ve sevinçleri kursaklarında kalacak! Çünkü Türban anayasa mahkemesi ve AHİM’e rağmen serbest hale geliyor! Ve "Andımızın " okunması yasaklanıyor. Peki Andımızın okunmasından kimler rahatsız? PKK'nın olduğunu biliyorduk, meğer AKP de rahatsızmış! O zaman şunu sormak lazım, siz ne mutlu Türk'üm demekten, ya da çocuklara, yaşadığı ülkenin, Türkiye, okuduğu, Andın her gün gururla yaşadığı ülkenin bir mensubu olarak "Türk" olduğunu hatırlamasından neden rahatsızlık duyuluyor? Bakınız ABD de bile her sabah öğrenciler and içerek derse başlıyor İçlerinde 72 millet var. Yazıklar olsun. Gelelim," Devrim paketine" Hangisi devrim oluyor acaba? Bu devrimden halkın çıkarı ne? Allah'dan korkun be, QWX kimin işine yarayacak? Kim bu harflerle ilim irfan sahibi olacak? TRT şeş'i kaç kişi izliyor? Böylesi çıkışlarla, ülkenin dirliğine, birliğine, fitne sokarak iktidar olanların bir gün bu yaptıklarının hem hesabını verecekler. Hem de tarih çöplüğünde "la

tc öz :

son gülen iyi gülermis basbakan,sen atatürkü laikligi vs.kaldirdin bizler geri getirecegiz ve sizlerden catir catir hesap soracagiz

ali tutun :

memlekette cumhuriyet savcisi kaldimi cok merak ediyorum.. asker ihtilale tesebbus sucuyle iceri attilar. bu cumhuriyeti devirmek tesebbusu ile yapilan ihtilalin babasidir.. eyy cumhuriyet savcilari nerdesiniz ????yyi

i ali :

Yazık. Çok yazık en sonunda Atatürk'üde kaldırdın okullardan. Ama şunu unutmaki bu millet Atatürk'ünü kalbinden hiç bir zaman silmez.

Serkan Acarel :

erdogan in amaci zaten atatürk ü silmek di, onuda basardi !!! gurur duyun sayin makarnacilar, bunlar sizin eseriniz, sevinmeniz den havai fisek atarsiniz artik !!! yuh beh.

tuncay :

türban'ı hep malzeme yaptınız, her dönemde oylarınızı din'i kullanarak, halk'ı istismar ederek topladınız, şimdi gene aynı şey, ne değişti biri açıklasın, amaç türban'ı kamu'ya sokmakmıydı, al soktun işte ne oldu başın göğemi erdi? türban'a kim karşıydıki zaten? ama senin amacın türban ve türbanlılara özgürlük değil, sende biliyorsun, yazık yapma artık bu vatandaşları kullanma siyasi emellerin için, adamsan kıvırma o seçim barajını düşür, adamsan milletvekili dokunulmazlığını kaldır o zaman seni alkışlayayım, ama yapamazsın sende biliyorsun nedenini!

adil keskin :

Anamizda turban takiyo tayyibin turban acilimi ataturkculugu laikligi yok edip osmanliyi kurmak tekke giysinde gorelim arka yuzunu

gg33 :

öyle bir anlatıyorlar kii açılımı milletin cebine seyyanen 150-250 tl para girmiş gibi giren bu ülkenin aydın insanlarına yasaklar başka bir şey değil...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar