banner864

Erdoğan'ın o açıklaması tartışma yarattı 19 Temmuz 2015, 18:04

Bayram tatilinin sona ermesiyle siyaset sahnesi tekrar ısınacak. Koalisyon görüşmelerinin ikinci turu önümüzdeki hafta yapılacak. AKP ile CHP koalisyona çok yakın... Oluşturulacak yeni hükümetin önündeki en büyük sorun ise açılım süreci...
Bayram tatilinin sona ermesiyle siyaset sahnesi tekrar ısınacak. Koalisyon görüşmelerinin ikinci turu önümüzdeki hafta yapılacak. AKP ile CHP koalisyona çok yakın... Oluşturulacak yeni hükümetin önündeki en büyük sorun ise açılım süreci... AKP'de CHP'de açılımı devam ettirme konusunda hem fikir. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan bayramın birinci günü yaptığı açıklamada, "Dolmabahçe mutabakatını kabul etmiyorum" dedi. Erdoğan'ın mutabakatı kökten reddetmesi açılımın geldiği noktayı gözler önüne serdi. Cumhuriyet gazetesi, Erdoğan'ın Dolmabahçe görüşmesini an be an izlediğini, hatta yaşanan tıkanıkları bizzat çözdüğünü iddia etti. HDP ve AKP kanadından gelen açıklamalar, krizin daha da derinleşeceğinin işareti oldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bayramın birinci günü yaptığı bu açıklama, büyük yankı yarattı.

Tek seçenek olarak görülen AKP-CHP koalisyonunun önündeki hedef açılımı ilerletmek. Ancak derinleşen kriz, aynı zamanda hükümetin en büyük sorunu.

Açılımda yeni yol haritası olarak belirlenen "Dolmabahçe mutabakatı"nın bir an önce uygulanması isteniyordu. Erdoğan'ın sözleri mutabakatın asla uygulanmayacağını ortaya koydu.

Bu açıklamaların ardından, Erdoğan'ın görüşmeyi an be an takip ettiği, yaşanan tıkanıkları bizzat müdahale ederek çözdüğü öne sürüldü.

Cumhuriyet gazetesi, görüşmenin dakika dakika Erdoğan'a bildirdiğini, Erdoğan'ın da ortaya çıkan prüzleri çözdüğünü yazdı.

Erdoğan'ın sözleri ve bu iddialarla ilgili her iki taraftan da açıklama geldi.

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, haberin kısmen doğru olduğunu ancak "ayrıntı vermeyeceğini" söyledi.

Buldan, "Bu kadar reddeden, inkar eden, hiçleştiren bir açıklamanın doğru olmadığını düşünüyorum, Talihsiz bir açıklama" ifadelerini kullandı

Buldan'ın açıklamalarına Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan yanıt verdi. Akdoğan Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün Cumhuriyet gazetesinde yer alan Dolmabahçe haberi büyük bölümüyle çarpıtılmış ve uydurma bilgilere dayanmaktadır. Haberde Sayın Cumhurbaşkanımıza atfen gündeme getirilen iddialar ise gerçek dışıdır" ifadelerine yer verdi.

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

Esen Zafer :

.erdoğan'ın sözleri mutabakatın asla uygulanmayacağını ortaya koydu...rte ne zaman bir şey dedide tersini yapmadı? pazarlık ettiği birşey vardır, demeç verir o. kim inanacaksa?

melsa :

:) ne açılımı ya...adamlara siyasi yada sosyal alanda haksızlık yapılmadı ki...bu ülkede bir türk hangi haklara sahipse onlarda aynı haklara sahip..azınlık kavramı diye birşey yok ki...en alt mevkiden tut,cumhurbaşkanlığına kadar (özal) her makam ve mevkiye geldiler..daha neyin açılımı?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar