banner864

Erdoğan karşı, Davutoğlu ısrarcı! 10 Mayıs 2015, 12:32

AKP Hükümeti, kadroları içindeki Fethullahçı yapılanmaya karşı hala kapsamlı bir temizlik yapamamaktan şikâyetçi... Bazı bakanlıklarda Fethullahçı yapılanmaya karşı yavaş hareket edilmesi, özellikle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı rahatsız eden konuların başında geliyor.

Başbakanlık kulislerinde, Cemaat operasyonlarına “Bu bizim değil, Tayyip Erdoğan’ın mücadelesi... Aldığımız kararlar daha sonra başımıza bela olmasın” sözleriyle karşı çıkılarak yavaş hareket edildiği konuşuluyor.

TAYYİP KARŞI DAVUTOĞLU ISRARCI


Aydınlık’ın Başbakanlık kaynaklarından edindiği bilgilere göre, bakanlıklardaki bazı bürokratlar kişisel ilişkilerini kullanarak Cemaatçilerin tasfiyesine engel oluyor ve tüm planlamayı seçim sonuçlarına göre yaptıkları belirtiliyor.

Bürokraside Cemaat’in hala güçlü olduğu ve bunu aşmak için bir çözüm üretilemediği, bu durumun seçim çalışmalarına da yansıdığı belirtiliyor.

Kulislerde bu durumun kanıtı olarak da F tipi polislere tahliye kumpasına imza atan hakimlerin gösterildiği, “Devlet kurumlarında Fethullahçılar çok etkin. Gözü kara ve aldığı talimatı uygulayacak bir kitle var” sözleriyle anlatılıyor.

Başbakanlık’taki üst düzey görevlilerden bazılarının da hala Cemaat’le içli dışlı olduğu belirtilirken, paralel yapıyla mücadele konusunda bu kişilerin adım atmakta direndiği vurgulanıyor. Bu bürokratların Başbakanlık’ta görev almalarının Tayyip Erdoğan tarafından reddedildiği, ancak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Ben güveniyorum” diyerek ısrar ettiği belirtiliyor. Davutoğlu’nun göreve gelir gelmez Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı’na Yunus Arıncı yerine başka bir isim getirmek istediği ancak buna yine Tayyip Erdoğan tarafından müdahale edildiği de Başbakanlık kulislerinde konuşuluyor.

ABDULLAH GÜL’E BİLGİ VERİLMEYECEK

Öte yandan Fethullah Gülen ziyareti tartışması Abdullah Gül ile hükümet arasındaki gerginliği bir kez daha göstermişti.

Ancak bu durumun Gül’ün cumhurbaşkanlığı dönemine kadar uzandığı biliniyor. Gül’ün cumhurbaşkanlığı döneminde yaşanan olay da durumu özetliyor. Gül, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nden bir öğretim görevlisinin kendisini ekonomik gelişmelerle ilgili bilgilendirmesini istiyor. Öğretim görevlisi Köşk’e çıkarak bilgilendirmeyi yaptıktan sonra bir Başbakan Yardımcısı’nın kendisini aradığı, “Haber vermeden böyle bir toplantı yapmanız doğru değil. Tekrarlanmasın, bize bilgi verin” diyerek uyardığı ifade ediliyor.

Can Özçelik/Aydınlık

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar