banner864

Erdoğan şartları yineledi 13 Ekim 2014, 14:58

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi'nin akademik yıl açılış törenine katıldı. Törende konuşan Erdoğan, Ortadoğu'daki gelişmelere değindi, "Ortadoğu kavramı petrol ve çatışma bölgelerini işaret etmek amacıyla inşa edildi" dedi. ABD'nin yeni Ortadoğu koalisyonu için de "Uçuşa yasak bölge, Güvenli bölge ve Eğit-Donat" şartlarını yineledi. Asıl hedefin Suriye Devlet Başkan Beşar Esad olması gerektiğini savundu.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Marmara Üniversitesi'nin akademik yıl açılış töreninde konuştu.

Erdoğan, konuşmasına 1. Dünya savaşında örnek vererek başladı. Ortadoğu isminin 1. Dünya savaşından sonra kullanılmaya başlandığını belirten Erdoğan, bu kavramın "petrol ve çatışma bölgelerini işaret etmek amacıyla" kullanıldığını belirtti.

Ortadoğu'daki gelişmelerle ilgili "Hiçbir ülkenin sınırlarında ve içişlerinde gözümüz yok" diyen Erdoğan, coğrafi sınırlar için "Zihinlerdeki ve gönüllerdeki sınırlar mutlaka ve mutlaka tartışmaya açılmalı" ifadelerini kullandı.

F tipi örgütün, Ortadoğu'nun "yeni Lawrance"ı olduğunu savunan Erdoğan, yeni Ortadoğu koalisyonu için şartlarını yineledi. Erdoğan, "IŞİD'le mücadelemiz devam edecek. Ancak tezgaha gelmeyiz. Bizim ileri sürdüğümüz şartlar, Uçuşa yasak bölge, Güvenli bölge ve Eğit-Donat'tır. Bir de Suriye'deki rejim hedefte olmalıdır." dedi.

Türkiye'deki terör eylemlerinde sokağa dökülme çağrısı yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için de "Secaat arz ederken şirkatin söylüyor. Ne demek sokağa çıkın? Bir defa bu ifaden dahi suçtur. Böyle bir çağrı yapamazsın. Bu kamu düzenini bozmaya yönelik bir çağrıdır." ifadelerini kullandı.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder