banner864

Erdoğan talimatı verdi YÖK düğmeye bastı! 10 Aralık 2013, 12:16

Başbakan Erdoğan'ın 'üniversitede 6-7 yıldan fazla kalan öğrenciler terör yaratıyor' çıkışı üzerine YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya bu konuda çalışmalar yaptıklarını söyledi
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Hükümetin harçların kaldırılması kararından sonra öğrencilik süreleri konusunda bir boşluk doğduğunu, bu sorunun giderilmesi gerektiğini ifade ederek, "Birtakım çalışmalar yapılmaktadır ama henüz nihai bir aşamaya gelinmemiştir, bir karar yoktur" dedi.

'Eğitimin kalitesini etkiliyor'

Çetinsaya, TOBB'da düzenlenen TOBB Yükseköğretim Meclisi Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, fen bilimleri ve sosyal bilimler enstitülerinde önemli sorunlar yaşandığını ifade ederek şöyle konuştu: "Özellikle yüksek lisans ve doktora eğitimlerinde öğrenciliğin bitmemesi, giderek öğretim üyeleri ve enstitüler üzerindeki tez yüklerini artırıyor ve sağlıklı bir lisans üstü eğitim yapılması önünde birtakım sorunlar oluşturabiliyor. Aynı şekilde birçok üniversitemizde kağıt üzerinde 71 bin öğrenci var ama o sene 51 bin öğrenci ders seçiyor. Bu durum üniversitelerin, sınıf planlamalarından ders planlamalarına, öğretim üyesi planlamalarına kadar çok boyutta sorunla karşılaşmalarına sebep oluyor. Aynı şekilde öğrenci motivasyonunun kaybolduğu, öğrencilerin 'nasıl olsa bir gün mezun olurum' motivasyonuyla veya gerekçesiyle öğrenciliklerini uzatma eğilimine girdiği, bunun da sosyal ve toplumsal birçok bakımdan sorunlara yol açabileceği konusunda bizlere ulaşmış çeşitli öneriler ve talepler bulunmakta."

Çetinsaya istatistiksel açıdan da sıkıntılar yaşandığını söyledi ve "Uluslararası kuruluşlarda özellikle istatistiklerimiz tartışılmaya başlandı, bu gerçek öğrenci sayıları dolayısıyla. Çünkü özellikle açıköğretim başta olmak üzere aktif ve pasif öğrencilerin analiz edilmesinde uluslararası ve ulusal istatistiklerde yer almalarında bir netliğe kavuşmamız gerekiyor" dedi.

'Yeni sınav sistemi tartışılıyor'

YÖK Başkanı Çetinsaya, yeni sınav sistemi tartışmalarına da değinerek, Bilim, Teknoloji ve Yüksek Kurulunda (BTYK) geçen yıl alınan "2014 yılı sonuna kadar yükseköğretim giriş sisteminde yeni çalışmalar yapılması" kararını anımsattı. Çetinsaya, karar doğrultusunda toplumdan, öğrencilerden ve üniversitelerden gelen eleştiriler ve çözüm önerileri üzerinde çalışmalar yapıldığını ifade etti. 

Aydınlık
Etiketler

Yorum Gönder