banner864

Erdoğan, Türkiye'nin Şangay İşbirliği Örgütü'ne tam üye olmak istediğini açıkladı 31 Temmuz 2015, 15:25

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Şangay İşbirliği Örgütü'ne tam üye olmak istediğini açıkladı. Erdoğan, bu konuda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı ve Başbakanıyla da görüştüklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti ziyareti sırasında, Asya cephesinde sıcak mesajlar verdi.

Erdoğan, Çin Merkezi Televizyonu CCTV'ye verdiği röpoartajda, Türkiye'nin Şangay İşbirliği Teşkilatı'na tam üyelik istediğini açıkladı. Bu konuda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile çok defa görüşmelerinin olduğunu ayrıca Çin Devlet Başkanı ve Başbakan ile de görüştüklerini ifade etti.

Erdoğan, Türkiye'nin füze savunma sistemi ihalesiyle ilgili, "Bizim Çinli dostlarımızla bu ilk etapta yaptığımız bazı görüşmeler vardı. O da müşterek üretime girme hususuydu. Biz bunu başarmanın azmi içerisindeyiz ve bunun da sözünü almıştık" dedi. Erdoğan, Çin ile anlaşmayı arzu ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Çin'in Sincan Uygur bölgesinde yaşanan gelişmelerle ilgili de "ibadetler konusunda rahat olduklarını söylediler" dedi. Çin'in "Türkiye olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nin birliğine, beraberliğine kastedecek her türlü harekete biz de karşıyız" ifadelerini kullandı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Sebahattin USTUN :

DOGRU BIR YAKLASIM ULKE VE MILLETIMIZ ADINA BENCE

türkgücü :

bence AB kapısında beklemek büyük aptallık, ŞİO Türkiye'ye itibar sağlar ayrıca bölgemizde de bu kaostan çıkılır. RTE böyle bir şey yaparsa BATI daha sa saldırganlaşır.

Hasan Kemal :

Şangay Örgütü ve Batı Asya birliği Türkiye'nin önünü açar,,ülke şaha kalkar...!Cumhuriyetimiz ve güzel ülkemiz sonsuz fırsatların önünde hakettiği yeri bulur..!

Adil Aydın :

üyelik " kemalist devrim "in kapısını açar.

arapoglu :

bu niyetinde Samimi ise gercekten cok iyi olur,AB'nin kapisinda 40 yildan fazladir müslüman ve asyali oldugundan dolayi bekletilmektense,ilerdeki yillarda AB'yi gecebilecek bir olusumda türkiyenin kendi yerini almasi cok iyi olur,,,belki bu8 vesile ile tüm türkiye olarak üzerimize oynanan oyunlari ve prangalarimizida bosa cikarabiliriz,bunun icin en önemli ilke birlik ve beraberligimizdir,,,,,saygilarimla.....!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar