Erdoğan’da IŞİD sancısı! 04 Eylül 2014, 11:53

NATO toplantısında, Erdoğan’ın IŞİD’e karşı mücadele konusunda alacağı tavır merak konusu. ABD ve Almanya’nın elinde AKP-IŞİD ilişkisi konusunda ayrıltılı bilgi olduğu biliniyor
NATO toplantısında, Erdoğan’ın IŞİD’e karşı mücadele konusunda alacağı tavır merak konusu. ABD ve Almanya’nın elinde AKP-IŞİD ilişkisi konusunda ayrıltılı bilgi olduğu biliniyor

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları bugün Galler’de kritik bir toplantıda bir araya geliyor. Irak ve Suriye’deki gelişmelerin öne çıkacağı zirvede, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) için de ortak tanım ve mücadele konusunda net bir karar alınması bekleniyor. Bu durumun zirveye “Cumhurbaşkanı” sıfatı ile ilk kez katılacak olan Tayyip Erdoğan’ı açmazda bırakmasına kesin gözüyle bakılıyor. Erdoğan’ın, AKP-IŞİD ilişkisi konusunda nasıl bir “açıklama” getireceği merak konusu. Erdoğan zirve çerçevesinde yarın da ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya gelecek. Görüşmenin sadece IŞİD konusuyla sınırlı olması bekleniyor

ABD KOALİSYON ÖNERECEK

Zirveye, Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katılacak. Zirvede ağırlıklı olarak, Irak ve Suriye başta olmak üzere İttifak’ın güneydoğu sınırındaki tehditler ile Ukrayna’nın doğu sınırında yaşanan gelişmeler ele alınacak. Bu çerçevede liderlerin iki çalışma oturumu ile bir çalışma yemeğinde bir araya gelerek, mevcut gelişmeleri ele almaları, NATO’nun orta ve uzun vadede kendini yeni güvenlik ortamına uyarlaması amacıyla atılacak adımları kararlaştırmaları ve bu doğrultuda gerekli görevlendirmelerde bulunmaları bekleniyor. Ayrıca, ISAF harekatına katkıda bulunan ülke liderleri ve ilgili uluslararası kuruluş temsilcileri Afganistan konulu toplantıda bir araya gelecekler. NATO - Ukrayna Komisyonu toplantısında ise Ukrayna’da yaşanan kriz ele alınacak.

IŞİD tehdidinin de ayrıntılarıyla ele alınacağı zirvede, ABD’nin terör örgütüne yönelik geniş çerçeveli bir uluslararası koalisyon kurulması önerisini ittifak üyelerine sunması bekleniyor.

IŞID’E DESTEĞİ BİLİNİYOR
Zirvede, IŞİD’in ortak bir tanımı yapılırken, alınacak önlemlere ilişkin ayrıntılar da saptanacak. Ancak bu noktada, Erdoğan’ın nasıl bir tutum takınacağı merak konusu. Çünkü, başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerin tamamına yakını, AKP hükümetinin, IŞİD’e destek verdiğini biliyor. Özellikle, ABD ve Almanya’nın Türkiye’yi ve ağırlıklı olarak siyasi liderleri istihbari takibe aldığının ortaya çıkmasıyla, bu ülkelerin elinde AKP-IŞİD ilişkisi konusunda ayrıntılı bilgilerin bulunduğunun anlaşılmasının ardından, Erdoğan’ın IŞİD ile mücadele konusunda “nasıl bir söz vereceği” merak konusu oldu.

ABD’nin IŞİD ile mücadele konusundaki öneri paketinin ayrıntılarını, NATO zirvesinin ardından ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Ankara’ya getirecek. Hagel, mayıs ayında bölgeye gelmiş İsrail, S. Arabistan ve Ürdün’ü ziyaret etmesine rağmen Ankara’yı ziyaret takvimine almamıştı.

AKP hükümetinin, Washington yönetiminin bu konudaki “diplomatik yoklamasına” sıcak bir karşılık vermediği öğrenildi. AKP, böyle bir koalisyonda yer almak istemezken, gerekçe olarak IŞİD’in elinde tuttuğu 49 rehineyi gösteriyor. AKP, insani yardım konusunu ön plana çıkartıp, IŞİD’e karşı ortak mücadelenin içinde yer almak istemiyor.

Deniz Kahraman / Ankara
Etiketler

Yorumlar

asdada :

Isteyemez cunku cok korkuyor anlarsinya...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar