banner864

Erdoğan'dan erken seçim işareti 14 Haziran 2015, 11:53

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçim sonrası yürütülen koalisyon çalışmalarına ilişkin "kontrol bende" mesajı verdi. Erdoğan, hükümet kurma görevini vermeden önce 4 partinin lideriyle de ayrı ayrı görüşeceğini söyledi. Yetkilerinin tartışmaya açılmasına tepki gösteren Erdoğan, erken seçime işaret etti.
 Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan seçim sonrası sürece ilişkin önemli açıklamalar yaptı.
Henüz hükümet kurma görevini kimseye vermeyen Erdoğan, önce 4 partinin lideriyle de görüşeceğini açıkladı.

"Görevlendirmeyi yapmadan önce liderlerle görüşmek gibi bir planım var. Her birini ayrı ayrı davet edip sürece ilişkin görüşlerini almak istiyorum. Programıma bakacağım. Bu görüşmelere yemin töreninden önce de başlayabilirim. Dolayısıyla kendilerini önümüzdeki hafta davet edebilirim"

Erdoğan "önce en fazla oyu alan partiye, eğer anlaşma olmazsa ikinci sıradaki partiye yetki vereceğim" dedi. 45 günlük süreyi hatırlatan Erdoğan, yeniden seçim yapılabileceğini söyledi.

"Diyelim ki seçimlerden birinci çıkan parti bunu başaramadı, ikinci çıkan da hükümeti kuramadı... Böyle bir durumda, Anayasa gereği, tekrar sandığa gitmek kaçınılmaz olur. Ben buna ‘erken seçim’ değil, ‘tekrar seçim’ diyorum" 

Erdoğan, Cumhurbaşkanının yetkilerinin tartışmaya açılmasına da tepki gösterdi.

"Halkın yüzde 52’sinin oyuyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı’nın, Cumhurbaşkanlığı makamının tartışma konusu yapılmasını doğru bulmam. Bu milli iradeye saygısızlık olur. Milli iradeye saygı, yüzde 52’ye de saygı göstermeyi gerektirir."

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar