Erdoğan'ın hukuk danışmanı Yargıtay'a rapor göndermiş 25 Ekim 2013, 15:00

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın hukuk danışmanı Profesör Doktor İzzet Özgenç'in Balyoz kararıyla ilgili Yargıtay’a 46 sayfalık bir rapor gönderdiği ortaya çıktı. Özgenç'in raporunda davadaki hukuksuzluklar bir bir sıralandı. Özgenç, "Balyoz kararlarındaki 'dava dışı kişiler' kim? Ceza muhakemesi hukukunda böyle bir kavram yok. ", "Madem darbe harekat planı güncellendi, güncelleyen kişiler neden soruşturulmadı?" dedi.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın hukuk danışmanı Profesör Doktor İzzet Özgenç'in Balyoz kararıyla ilgili Yargıtay’a 46 sayfalık bir rapor gönderdiği ortaya çıktı.

Odatv'de yer alan habere göre, rapor Balyoz sanığı Tümamiral Erdem Caner Bener’in Avukatı Abdullah Alp Aslankurt’un talebi üzerine Yargıtay’ın onama kararını açıklamadan 1 ay önce gönderildi.

Rapor "darbe" hükmünü hukuki ve bilimsel kanıtlarla çürüttü. Özgenç raporda, mahkemenin gerekçeli kararında belirttiği delil olarak kullanılan bilgisayar kayıtlarının "dava dışı kişilerin" elinde tutulmuş olduğu ifadelerine atıfta bulundu. Raporda "Mahkeme Kararında kullanılan 'dava dışı kişiler' sözünden neyin kastedildiği anlaşılamamıştır. Ceza muhakemesi hukukunda "dava dışı kişi" diye bir kavram mevcut değildir." ifadeleri yer aldı.

Raporun dikkat çeken bir başka noktası da "darbe harekat planı" olduğu öne sürülen belgelerin güncellenmesiydi. Söz konusu harekât planlarının 2003'ten itibaren de güncellendiğinin belirtilmesine rağmen, güncelleyen kişilerin soruşturulmamasının önemli bir eksik olduğu vurgulandı.

Rapordaki en önemli konu ise dava sırasında defalarca kanıtlanmasına rağmen mahkeme tarafından dikkate alınmayan çelişkilerdi. Özgenç, mahkemenin "Çelişkiler komutanlar tarafından oluşturuldu" değerlendirmesinin "hatalı hüküm bakımından önemli bir kürsü örneği" olduğunu belirtti.


ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar