banner864

'Erdoğan'ın istediği gibi gitmiyor' 16 Aralık 2014, 15:20

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın siyasi danışmanlığını yürüten Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’ndeki yeni yapılanmayla ilgili eleştirileri yanıtladı. "Cumhurbaşkanı’nın hükümeti yönlendirme görevi zaten var" diyen Yıldırım, Erdoğan'ın Ocak’taki Bakanlar Kurulu’na başkanlık edeceğini ve bunun 2 aylık periyotlar halinde süreceğini de açıkladı.
Tayyip Erdoğan 2015'te fiilen Başkanlık modelini uygulayacak. Cumhurbaşkanlığı'nda oluşturulan çalışma gruplarıyla Başkanlığın alt yapısını oluşturan Erdoğan, hükümeti doğrudan yönetecek. Cumhurbaşkanı danışmanı Binali Yıldırım, Erdoğan'ın Ocak ayından itibaren 2 şer aylık periyotlarla bakanlar kurulunu toplayacağını açıkladı. Yıldırım, "Cumhurbaşkanı’nın hükümeti yönlendirme görevi zaten var" dedi.

Binali Yıldırım Meclis'te gazetecilerin "gölge kabine" sorularını yanıtladı.

Yıldırım, "Anayasa’daki cumhurbaşkanlığı sistemi, aslında fiilen bir yarı başkanlık sistemidir. Fransa gibi yarı başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerden tek farkı, cumhurbaşkanının parlamentoyu fesih yetkisidir. Bizde direkt olarak fesih yetkisi yok, 45 günde hükümet kurulamazsa bu fesih gündeme geliyor. Şu andaki fiili durum yarı başkanlık sistemidir. Fesih yetkisi dışındaki yetkiler yarı başkanlık sistemindeki gibidir. Böyle olunca, Türkiye’de 20 milyon seçmeninin desteği ile yüzde 52 oy alarak gelen Cumhurbaşkanı ‘Ben bir şeye karışmıyorum’ diyemez. Tayyip Bey’in yerinde başka biri de olsa, beğensek de beğenmesek de Anayasa’daki yetkileri kullanacaktır. Bunları kullanmamak kendi tercihleri olur." dedi.

Açılım gibi konuların Erdoğan beklediği gibi gitmediğini belirten Yıldırım, " bazı konular hızlı ilerlemiyor, bunları hükümetle, başbakanla, bakanlar kurulu ile paylaşması normaldir. Bunu müdahale olarak değerlendirmek doğru değildir" dedi.

Cumhurbaşkanlığı'nın yeniden yapılandırılmasının da normal olduğunu savunan Binali Yıldırım, "Yeni Türkiye’nin hedefleri ve vizyonu doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı ofisi yeniden yapılandırılıyor. Türkiye’nin önemli konularıyla ilgili kurullar oluşturulması doğaldır. Mesela Çözüm Süreci ile ilgili bir uzmanlar kurulunun oluşturulmasından daha doğal ne olabilir? Yatırımlarla ilgili ya da ekonomi ile ilgili birimlerin kurulması da aynı çerçevededir." ifadesini kullandı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Mustafa Coşkun :

zaten o yönetiyor ki hükümeti davutoğlu onun sözünden çıkamaz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar