banner864

Erdoğan’ın kafası çok karışacak! Bu sefer de Mısır, New York Times’a sert çıktı 30 Mayıs 2015, 09:24

Washington'daki Mısır Büyükelçisi Muhammed Tevfik New York Times'da çıkan "Mısır'da İçler acısı İdam Kararı" başlıklı habere Mısır Büyükelçiliği internet sitesinden cevap verdi.

Mısırlı diplomat gazetenin editörünün, Mısır'da son yıllarda yaşanan gelişmelere önyargıyla yaklaştığını iddia etti.

New York Times editörü, 19 Mayıs’ta yayınladığı makalesinde, idam kararını eleştirdi ve mahkeme kararının mevcut rejimi desteklediğini öne sürdü. Editör, yargı kararının muhalefeti silahlı mücadeleye de teşvik edebileceğini öne sürdü.

New York Times teröristleri aklamaya çalışıyor

Mısırlı diplomat bu iddiaları geri çevirdi ve New York Times gazetesini teröristleri meşru göstermekle,faaliyetlerine göz yummakla eleştirdi. 

Mısır’ın Vaşington elçisi ayrıca, hapishaneden kaçma olaylarının olduğunu, ağır silahlarla hapishaneden teröristlerin kaçtığını ve bunlara önceki cumhurbaşkanının ortak olduğunu da ekledi.

Tevfik, “25 Ocak Devrimi'nden hemen sonra tutuklanan Mursi’nin28 Ocak'ta cezaevinden kaçtığınısonra Hamas ve Hizbullah ile birlikte hareket edip ağır silahlarla birçok gardiyanı ve tutukluyu öldürerek kaçmıştır“ ifadesini kullandı. 

İhvancı terörizm Irak ve Suriye’de de mevcut 

Mısır’ın ABD Büyükelçisi, “Mısır’daki İhvancıterörizm aynı hedeflerle Irak ve Suriye’de de var. Aynı zamanda Ortadoğu’nun birçok bölgesinde, Gazze ve Beyrut’ta da yeniden bir yapılanma söz konusu” ifadesini kullandı. 

Mısır’ın Vaşington Büyükelçisi Tevfik, “Mısır yargısının daha çok terörist yaratacağını öne sürenler, IŞİD’e katılan Batılı savaşçıları görmezden geliyor” dedi. 

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder