banner864

Ergenekon protestosuna hapis cezası 25 Mayıs 2015, 21:03

Ergenekon kumpası çöktü ancak kumpası protesto edenlere hapis cezaları çıktı. 2010 yılında Silivri'deki duruşma salonunda eylem yapan 93 Vatan Partisi üyelerine 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. 87 kişi hakkındaki hükmün açıklanması geri bırakıldı, 6 kişini cezası ise ertelenmedi. Yani o 6 isim hapse girecek...
 Ergenekon tertibi çöktü, duvarlar yıkıldı, zindanlar boşaldı. Tüm hukuksuzluğun ortaya çıkmasına rağmen şimdi de davaları protesto edenler mahkemeyi engelledikleri gerekçesiyle hüküm giydiler.
Silivri mahkemelerinde hukuksuzluğu alkış ve sloganlarıyla protesto eden Vatan Partililer hakkında açılan dava karara bağlandı. 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 7 Haziran 2010 tarihli oturumunda avukatlar cüppelerini çıkararak mahkemeyi protesto etmiş, ardından izleyiciler “Kahrolsun Amerikan emperyalizmi” ve “Perinçek çıkacak hesap soracak” sloganları ile protestoya destek vermişlerdi. Alkışlamak suretiyle yargı faaliyetinin yürütülmesine engel oldukları gerekçesi ile açılan davada yargılanan 119 sanık hakkında hüküm verildi.
93 kişinin 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırıldığı hükümde kararın açıklanması geri bırakılırken, 6 Vatan Partili hakkında daha önce kasıtlı suçlardan mahkumiyetlerinin bulunması nedeniyle cezalarının infazına karar verildi.

Parti üyelerinden Ahmet Erkol, Bekir Taşlıtepe ve Ali Duman daha önce 3 aydan fazla hapis cezasına mahkum olmamasına rağmen yargılama sürecinde pişmanlık göstermedikleri gerekçesi ile cezaları onandı.

Cezası ertelenmeyen diğer partililer ise şöyle: İslam İleri, Kurtca Köroğlu ve Sadık Kırkayak.
Etiketler

Yorum Gönder