banner864

Ergenekon savcıları da var! 2 bin 661 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi 12 Haziran 2015, 19:24

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, 2015 yaz kararnamesini yayımladı. HSYK Birinci Dairesi’nin ana kararnamesiyle adli yargıdan 2 bin 401, idari yargıdan 263 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi. F Tipine yakınlığıyla bilinen 300 hakim ve savcı da görev yeri değiştirilenler arasında
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, 2 bin 664 hakim ve savcının görev yerini değiştirdi.

HYSK Birinci Dairesi’nin hazırladığı kararnameyle, adli yargıda 2 bin 401, idari yargıda ise 263 hakim ve savcının yeni görev yerleri belirlendi.

Kararnameyle 4 ilin başsavcısı ve kritik davalara bakan 20 ağır ceza mahkemesi başkanı da değiştirildi. F Tipi ile ilişkili olduğu belirtilen 300 civarında hakim ve savcı da görev yeri değiştirilenler arasında.

Ergenekon soruşturmasında Türk Ordusuna ve Vatan Partisi'ne kurulan kumpasları yöneten savcılar Fikret Seçen, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın Çorum, Mersin ve Hatay'a gönderildiler.

Fikret Seçen Gebze’den Çorum’a,
Mehmet Ali Pekgüzel  İstanbul’dan Mersin’e,
Nihat Taşkın İstanbul’dan Hatay’a

26'ncı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'u tutuklayan hakim Vedat Dalda İstanbul’dan İskenderun'a, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'i tutuklatan Osman Şanal da Konya'dan Düzce’ye görevlendirildi.

Balyoz tertibinde görev alan savcı Hüseyin Aksoy ile hakim Murat Üründü'nün de görev yeri değişti.

Murat Üründü Elazığ’a,
Hüseyin Aksoy (İstanbul’dan tenzil-i rütbe ile Alanya’ya,

Şike savcısı Ufuk Ermertcan ile yargılamayı yapan mahkemenin başkanı Mehmet Ekici de farklı illere tayin edildi.

Ufuk Ermertcan Adana Cumhuriyet Savcılığı’na
Mehmet Ekinci İstanbul’dan Bursa’ya

17 Aralık yolsuzluk soruşturmasında görev alan hakim Süleyman İnce Ankara’dan Kayseri’ye, hakim Cemil Gedikli Erzurum’dan Zonguldak’a atandı.

Mehmet Ekinci İstanbul’dan Bursa’ya
Cemil Gedikli Erzurum’dan Zonguldak’a

HSYK, Tunceli Başsavcılığı’na Remziye Başak Şaktanlı’yı atadı. Şaktanlı, 2002 yılında Nevşehir’e atanan Işık Keskin’in ardından il başsavcılığına atanan 2’nci kadın başsavcı olma unvanını taşıyor.

Dikkat çeken bir atama da Başkent’ten geldi. Devletin üst makamlarına yönelik dinlemelerle ilgili Kripto soruşturmasını yürüten savcı Harun Ceylan Gölbaşı Savcılığı’ndan Ankara Cumhuriyet Savcılığı görevine getirildi.

Adana’da TIR aramalarını yapan savcıları tutuklayan Tarsus 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi heyetindeki üyelerden Uğur Kalkan, İstanbul Bakırköy’e atanarak terfi etti.

12 Eylül Davası'na bakan 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Süleyman İnce de Kayseri’ye atandı.

HSYK seçimlerinde cemaat listesinden aday olan Ankara Hâkimi Yaşar Akyıldız Kırşehir’e, Orhan Gödel, Bakırköy’den Erzurum Hâkimliği’ne atandı. YARSAV listesinde seçime giren Gaziantep Hâkimi Süleyman Demirel, İzmir Hâkimliği’ne getirildi.

Yorum Gönder