banner864

Ermenek raporunda skandal detay 31 Ekim 2014, 14:24

Ermenek'teki maden faciası daha fazla kâr hırsıyla göz göre göre geldi. Maden ocağının müfettiş raporunda yer alan ayrıntılar, facianın maden sahibinin dediği gibi doğal afet değil resmen cinayet olduğunu ortaya koydu.
18 işçinin on binlerce ton suyun kaldığı madenle ilgili bakanlık müfettişlerinin Haziran 2014'de hazırladıkları rapor ortaya çıktı.

Denetim raporunda maden şirketi yeraltı suları konusunda uyarıldı. Ancak hazırlanan teftiş raporunda ocak genelinde bacalarda yapılan ilerleme ve hazırlık çalışmalarında kontrol sondajlarının yapılmadığı belirlendi.

Raporda dikkat çeken detaylar var. Bunun başında yemek arasının 30 dakika olduğu, çalışanların yemeklerini yer üstünde yediği" bilgisi geliyor. Oysa facia işçiler öğle yemeklerini yeraltında yedikleri sırada meydana gelmişti.

Vardiya değişimlerinin yer üstünde yapıldığı belirtilen raporda, ocakta günlük 150-200 ton kömür çıkarıldığı, iş yerinde kurtarma istasyonu olduğu da belirtiliyor.

Teftişte iş sağlığı ve güvenliği konusunda da 12 eksiklik belirlendi. Bunlardan 4'ü teftiş sırasında giderildi, diğerleri için 8 bin 960 TL idari para cezası kesildi.

Facianın yaşandığı madenin sahibi yaptığı açıklamada "Ocağın hukuk kuralları çerçevesinde işletildiği, olayın doğal afet olduğu" belirtilmişti.


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Orkun Çubukçu :

Bir ülkenin idarecileri, büyük işlerin dizginlerini eline almadıkça; o işlerin etrafında çok göz olur ve ele geçirmeye çalışırlar. Büyük bir çekişme olur."senin dayın mı, benim dayım mı?" Bakan söylüyor. Bu gerçeği kameralara açıkladı "araya elli kişi koyuyorlar!" Bu erdemliliktir bunu her babayiğit açıklayamaz... Darısı,istifa geleneğine.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar